Menekşe nasıl yetiştirilir?

menekseSaksıda yetiştirilen ve renkli görünümüyle hayranlık uyandıran bitkiler arasında yer alan menekşe eflatun, mavi, pembe, mor, sarı veya beyaz açan çiçekleriyle evlere ayrı bir güzellik katar.

Genellikle uzun ömürlü olan menekşenin beş yüze yakın türü olduğundan bahsedilmektedir.

Keyfi yerindeyse hemen hemen yılın bütününü çiçekli geçirebilen menekşeyi bu yönde desteklemek için bakım koşullarına uyulmalı ve ortamın ısısı, ışığı iyi ayarlanıp gerektiği kadar sulama yapılmalıdır.

Menekşeler çiçeklenebilmek için ışığa doymak isterler; ancak güneş ışınlarına direkt maruz kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle evlerde güneş ışığından dolaylı olarak yararlanabilecekleri yerlerde konumlandırmak en iyisidir. Güneş almayan evlerde menekşeler için cam önü gibi en aydınlık yerler seçilmeli veya yapay ışıkla aydınlık bir ortam yaratılmalıdır.

Çiçeklenmenin aydınlık ortamla birebir bağlantılı olduğu unutulmamalıdır.

Ani sıcaklık değişimlerinden, çok soğuk veya çok sıcak ortamlardan hoşlanmayan bir bitki olduğu için 20-25 derecedeki oda sıcaklığı büyümeleri için oldukça elverişlidir.

Menekşeleri küstüren ve sıklıkla yapılan yanlışlardan biri çok fazla üstten sulama yapmaktır. Oysa sulamanın alt tabağa su çıkmayacak şekilde ve duruma göre haftada iki kere yapılması yeterlidir. Amacın, toprağı nemlendirerek menekşenin kurumasını engellemek olduğu hatırlanmalıdır. Sadece alttan sulayarak, çiçeğin istediği zaman gerektiği kadar su emmesini sağlamak da sulama yöntemlerinden biridir.

Sulama kadar önemli diğer konu çiçeğin toprağıdır. Menekşenin ekildiği toprağın geçirgenliğinden emin olmak gerekir. Geçirgen olmayan bir toprakta, sulama düzenli yapılsa bile bitki suyu bütünüyle emerek kullanamayabilir. Bu da bitkinin çiçek açmadan solmasına neden olabilir. Yapılması gereken ph değeri 5.5 olan toprak seçerek menekşeye büyüyebilmesi için yardım etmektir.

Toprağı sürekli gübrelemek veya çok sık saksı değiştirmek de menekşenin keyfini kaçıran uygulamalar arasındadır. Uzmanlara göre bitkinin sağlıklı büyüyebilmesi için en doğru uygulama; menekşeyi iki yılda bir toprağını artırarak, biraz daha büyük bir saksıya taşımaktır.

Bir Cevap Yazın