Eşek şakası nedir?

jokeŞaka yapmak, şakaya maruz kalmak, hoştur, güldürür, eğlenceli ve neşeli bir ortamın oluşmasına da önayak olur. Şakacı insanlar sevilirler, toplumlarda aranan simalar olurlar.

Ancak, bazen şaka kastı ile yapılan eylem karşı taraf üzerinde adeta soğuk duş etkisi yaratır ve şaka amacından büyük oranda uzaklaşır. Bu tarz şakalara da toplum içinde “eşek şakası” adı verilir.  Eşek şakasının lugat anlamı ise “Teklifsiz konuşma dilinde, bir başkasına yapılan ağır şaka” şeklindedir.

Eşek şakalarına en güzel örneklere çoğu zaman TV’lerde yayımlanan “kamera şakaları” içinde rastlanılmaktadır. Şakaya maruz kalan kişiler çoğu zaman büyük endişe ve korku yaşamak durumunda kalmaktadırlar. Şaka yapmanın amacı karşı tarafı eğlendirmek, gülümsetmek olmalı iken yaşatılan korku ve endişe halinin “şaka” başlığı altında açıklanabilirliği bulunmamaktadır.

Yoğun ve ani stres ve kaygı durumu, kişilerde bir kardiyovasküler rahatsızlık alt yapısı olmadığında bile kalp krizi gibi ani ataklara sebebiyet verebilmekte, bu tarz atakların sonunda ise ölüm gibi hiç istenmeyen sonuçlar gündeme gelebilmektedir.

Yaşanan bir örnek olay eşek şakasının nasıl ağır sonuçlara doğurabileceğine önemli bir örnek teşkil etmektedir. Tayin olduğu yerde yalnız ev kiralayan bir polis memurunun, arkadaşlarına ilettiği, yalnızlıktan korktuğuna dair paylaşımı, arkadaşlarının eşek şakası planlamalarına vesile olur. Akşam kar maskesi takarak arkadaşlarının evinin önüne giden polis memuru arkadaşları, kapıyı açmasıyla bağırmaya başlarlar, korkan ev sahibi de silahına sarılır ve ateş açar. Katilin de kurbanın da polis olduğu çok acı bir olay olarak tarihe geçen bu elim olay, eşek şakası yapmayı planlayanlara da bir ders niteliğindedir.

Yaşam zor, sıkıntılı günler sıkça yaşanabilmektedir. Bu zorlu yaşam parkurunda insanların ihtiyaç duyduğu huzur ve neşedir. Var olan gerilimi artırmaya yönelik eylemleri ile şaka yaptığını sanan insanların olması kabul edilebilir bir durum değildir. Zira, şakanın makbul olanı şaka yapanın da, şaka yapılanın da güldüğü ve eğlendiği şakadır.0

Bir Cevap Yazın