Glayöl nedir?

glayölGlayöl, ülkemizde parklarda, bahçelerde doğal olarak yetişebildiğinden çok sayıda üretilen bir süs bitkisidir. Halk arasında daha çok glayör olarak bilinir.

Adını gladyatör demek olan gladiolus’tan alır. Diğer adı kuzgun kılıcı olup iki yüze yakın türü olduğundan bahsedilir. Çiçekleri süsengiller familyasındandır.

Soğanlı, yumrulu, rizomlu süs bitkilerine ayrılan üretim alanlarında en yüksek paya sahip olan glayöl, kesme çiçeklere ayrılan üretim alanlarında ise karanfil ve gülden sonra üçüncü sırada yer alır.

Kılıç şeklinde çok güçlü yaprakları olan bu süs bitkisinin değişik renklerde, insanda hayranlık duygusu uyandıran çok güzel çiçekleri vardır. Pembe, sarı, beyaz, yavruağzı, kırmızı, turuncu, eflatun hemen hemen her renkte çiçek açan glayöl uzun süre canlı kalabildiği için pek çok çiçek aranjmanında kullanılmaktadır. Özellikle bütün çiçeklerin sıcağa dayanamayıp bir iki günde solduğu yaz aylarında glayöl neredeyse bir hafta tazeliğini koruyabilmektedir. Soğuğa karşı ise yarı dayanıklıdır.

Islah çalışmalarıyla siyah ve kahverengi renkli çiçek açan glayöller bile yetiştirilebilmektedir.

Nemli, ılık ve gübreli toprakta, bol güneşli ortamda yetişir. Düzenli olarak sulanması önemlidir. Soğanlarının dikilmesiyle çoğaltılan glayör, genellikle Mart veya Nisan aylarında on beş günlük aralarla toprağa ekilir. Dikim aşamasında, soğanların arasında 10-15 cm aralık bırakmaya dikkat edilmeli ve toprağın derinliği 10 cm olmalıdır. Rüzgar almayan yerlere dikilirse bitki daha rahat büyür ve yerinde sağlamlaşabilir. Ekilen yer rüzgar alıyorsa, bitkiyi korumak için gerekirse ince bir çubukla desteklemek doğru olur. Dikimden 20 gün sonra ilk yapraklarını atar. Çiçek açması için yaz sıcaklarını beklemek gerekir. Temmuz ve Ağustos aylarında göz alıcı çiçekleri kendini gösterir ve yaz mevsiminin neşesini, keyfini ikiye katlar.

Ekildiği yerde yavrulama sistemiyle çoğalıp bahçeleri doldurabilen glayöluzun ömürlü, güzel olduğu kadar güçlü de olması nedeniyle ayrıcalıklı bir çiçektir.

Bir Cevap Yazın