Erkekte meme büyümesi nedir?

erkekte meme büyümesiErkeklerde kadınlar gibi meme büyümesi sorunu yaşanabilir. Bu sorun tıpta jinekomasti olarak adlandırılır. İstenmeyen bir durum olan erkekteki meme büyümesi farklı etkenlerden dolayı oluşabilir. Erkeklerde genellikle 13-15 yaşlarında etkili olan sorunların çoğunluğu 1-2 yıl içinde kendiliğinden düzelme gösterebilir. Ancak düzelmeyen sorunların bazı tedavi yollarıyla giderilmesi mümkündür. Yetişkin erkeklerde böyle bir sorunun yaşanması halinde, hastalarda meme kanseri açısından bir değerlendirme yapılması tavsiye edilir.

Erkeklerde meme büyümesi nedenleri

Bu sorunun oluşmasında bazı ilaçların kullanımı, ergenlik dönemine geçme, yaşın ilerlemesi, hormonal sorunlarla bazı hastalıklar etkili olabilir. Bu hastalıklar arasında testis rahatsızlıkları, akciğer kanseri, tiroit sorunları, siroz, kanser türleri, hepatit gibi sorunlar sayılabilir. Bunun dışında erkeklerin kas yapma isteği, kilo alması gibi etkenlerde meme büyümesi sorunu yaşanmasına sebep olabilir.

Erkekte meme büyümesi çeşitleri

 • Meme büyümesi gerçek meme dokusundan kaynaklandığında, grandüler meme büyümesi görülür. Bunların tedavi edilmesi sadece cerrahi yolla mümkün olur.
 • Meme büyümesi yağ dokusundan kaynaklanabilir. Bunların tedavisi liposakşın yönteminin kullanılmasıyla sağlanır.
 • Bazı meme büyümelerinde hem yağ dokusu, hem de meme dokusunda büyüme söz konusu olur. Bunlar karışık tip olarak tanımlanır. Tedavisi sırasında cerrahi yollar ve liposakşın birlikte kullanılmalıdır.

Erkekte meme büyümesi nasıl giderilir?

Erkekte meme büyümesinin nedeni tespit edildikten sonra, bunun giderilmesi için tedavi planlaması yapılmalıdır. Meme büyümesi tedavisinde estetik cerrahın bazı değerlendirmeler yapması gerekir.

 • Memede olan deri fazlalığının miktarı
 • Meme ucundaki sarkmanın oranı
 • Memedeki sert dokunun miktarı
 • Memedeki yağ dokusunun oranı
 • Meme başındaki kahverengi kısmın büyüklüğü
 • Hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve öyküsü
 • Görünümü için hastanın beklentisi
 • Hasta tercihleri ya da istekleri

Bu etkenlerin bir arada değerlendirilip, hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir. Uygulanan ameliyatla estetik olmayan fazla dokunun çıkarılması düşünülebilir. Fakat erkekte meme büyümesi ergenlik döneminde başladıysa, kendiliğinden geçmesi için 1-2 yıl beklenmesi daha doğru olur. Bu konudaki kararı estetik cerrah verecektir. Bu sorunun tedavisi cerrahi yolla yapılabilir. Bunun dışında hormonal tedaviyle bu sorun giderilemez.

Erkekte meme büyümesi ameliyat teknikleri nelerdir?

Bu sorunun çözülmesi için, meme büyümesinin hangi evrede olduğu ve memedeki dokunun türü değerlendirilip uygun bir yöntem seçilmelidir. Bazı hastalarda ameliyat yöntemleri bir arada kullanılabilir. Bu yöntemler içinde klasik liposakşın, lazerle liposakşın, endoskopik ve açık ameliyat teknikleri vardır. Bunlardan uygun olanlarla sorun giderilebilir.

Erkekte meme büyümesi ameliyatının riskleri nedir?

Uygulanan diğer cerrahi yöntemler gibi jinekomasti ameliyatında bazı riskler vardır. Erken dönemde oluşan komplikasyonlar arasında olan ameliyat bölgesinde oluşan kanama dren kullanılarak en az seviyeye indirilebilir. Aşırı kanama eğilimi olan hastalarda ya da aspirin gibi kan sulandırıcı ilaç kullanımı bulunan hastalarda kanama olasılığı yüksek olur. Ameliyattan sonra enfeksiyon oluşması oldukça azdır. Bu hastalarda antibiyotik kullanımıyla önlenmektedir. Geç dönemde ortaya çıkacak komplikasyonlardan ameliyat yerinde kötü iz meydana gelmesi, ameliyat yapılan yerde renk değişimi olması, uzun süreli uyuşukluk ve karıncalanma gibi etkiler sayılabilir. Bunlar belli bir süre sonra düzelir. Ameliyat bölgesinde kan ve sıvı birikiminin önlenmesi için, cildin zemine yapışmasını ve daha kolay toparlanmasını sağlamak için, hastalarda genellikle 4- 6 hafta kadar tubüler bandaj kullanılır. Ayrıca ameliyattan sonra ameliyat yapılan yerde oluşan yaranın açılmasını, sıvı ya da kan birikimini engellenmek için en az 6 hafta hastanın aktif spor etkinliklerini kısıtlaması gerekmektedir. Bu tedbirlerin alınmasıyla jinekomasti ameliyatından sonra olabilecek riskler en aza indirilebilir. Bu önlemlerle erkekte meme büyümesi başarılı bir şekilde giderilir.

Bir Cevap Yazın