Doğalgaz faturalarını düşürmek ister misiniz?

doğalgaz faturalarıYakıt giderleri kış geldiği zaman herkesin ortak sorunu haline gelmektedir. Yakıtlara yapılan zam oranları her yıl daha fazla insanların bütçesini zorlar hale gelmektedir. Ülkemizin büyük bir bölümünde ısınma genellikle doğalgaz ile yapıldığından, doğalgaza yapılmış olan zamların yüksek olması bütçelerin açık vermesine neden olmaktadır. Zamların yanı sıra kendi hatalarımızdan kaynaklanan sebepler yüzünden de doğalgaz giderlerinin artmasına neden olmaktayız. Kış aylarında hem ısınıp, hem de doğalgaz giderinin düşmesini istiyorsanız yakıt sisteminize iyi bakmanız gerekir. Kombi tesisatınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırarak, oluşabilecek sorunların giderilmesine yardımcı olmalısınız.

Her yıl düzenli olarak yaptıracağınız bakımlar hem tesisatınızın ömrünü uzatmış olacak, hem de yakıt giderlerinizin düşmesini sağlayacaktır. Bakımı yapılmamış olan bir ısınma sisteminde % 30 oranında daha fazla yakıt gideriniz olacağını unutmamanız gerekir. Üstelik fazladan verilen bu tutar karşılığında bile yeterince ısınmanız mümkün değildir. Evinizde başka giderleriniz için harcayabileceğiniz bu miktarı, yeterince ısınamadan ödemiş olacaksınız. Kombi ya da kaloriferiniz yandığı halde, siz yeterince ısınamadığınızı düşünüyorsanız, bir an önce önlem almalısınız. Soğuk kış günleri geldiğinde bu sorunları yaşamak istemiyorsanız, bu konuda güveneceğiniz bir firmayla iletişime geçerek,   kalorifer ya da kombi tesisatınızın düzenli olarak bakımlarını yaptırmanız gerekir. Tesisatınız ve peteklerinizde su ile ısıtma sağlandığı için, zaman içinde suyun vereceği hasarlar kaçınılmaz olacaktır. Suyu belli bir süre bir kapta bekletirseniz, olacağı tahmin edebilirsiniz. Bu sürenin sonunda kabın içinde bağlayan kireci gözlerinizle görebilirsiniz. Bu etkiye şahit olduğunuzda, tesisatınızın ve peteklerinizin içindeki durumu daha iyi anlayabilirsiniz. Belli sürelerde peteklerin içinde bulunan su zaman içinde kireçlenmeye neden olacaktır. Tesisatınız ve petekleriniz su olmadan ısıtma yapamaz. Doğalgaz ile çalışan kombi veya kaloriferler suyu bu şekilde ısıtıp, sizlerin ısınmanızı sağlar. Tesisat ve peteklerde doğru bir şekilde temizlik yapılırsa ilk günkü gibi ısınacağınızı sizlerde görebilirsiniz. İçinde kireç ve biriken pisliklerin temizlenmesi, tesisatta suyun rahat dolaşımını sağlayacağından ısınmada sorun yaşamayacaksınız. Bu arada kombinizin performansı artacağından, ömrünün uzamasına yardımcı olacaksınız. Burada en önemli konu doğalgaz giderlerinizde % 20-30 arası düşüş sağlanmasıdır.

Bu konuda gereken desteği alarak, sağlıklı ısınma ve tasarruf etmenin keyfini sürebilirsiniz. Başarılı bir şekilde temizlenen tesisatınız ve petekler sizlere uzun yıllar hizmet edecektir. Bu temizliği en az iki yılda bir yaptırmalısınız. Petek temizliği sayesinde doğalgaz giderlerinde tasarruf sağlayacaksınız. Sizlere uzun yıllar hizmet eden bir tesisatın sahibi olmak için, hemen tesisatçınızla iletişim kurmalısınız. Bu konuda sorun yaşamamak için, tedbir almanız gerekir. Sıcak bir kış geçirmeniz dileğiyle..

Bir Cevap Yazın