Erkekler evlilikten korkar mı?

Uluslar arası firmanın yapmış olduğu bir araştırma, erkeklerin neden evlenmekten kaçtıklarını açıklıyor. 7 bin erkek üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın genel sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Daha önceden de okumuş olduğum bir anket çalışmasının sonucu, genelde erkeklerin değil de, kızların evlenmeye daha yatkın olduklarını ve kızlarında erkeklerden gelmeyen evlenme teklifleri nedeniyle, bu teklifi kendilerinin yapmaya başladığını açıklıyordu.evlilik

Şimdi ise uluslar arası firmanın anket sonuçlarından çıkan sebepleri açıklayalım.

  1. Hürriyetlerini kaybetmek istemiyorlar: Araştırmanın genel sonuçlarında ön plana çıkan evlenmeme nedeni, erkeklerin hürriyetlerini kısıtlamak istememeleri. Bekarlık sultanlık kabilinden yaşamlarını bir partner ile kısıtlama anlayışı, zamane erkeklerinde oldukça ön plana çıkan bir durum.
  2. Yaşam tarzlarını değiştirmek istemiyorlar: Bu konu aslında hürriyeti kısıtlamayla belki de ilgili. Ama bazı erkeklerin evlenmenin yaşam tarzında bir takım değişikliklere neden olacağını ve bunu istemediklerini gösteriyor. Kimisi ise sadece hürriyeti kısıtladığını ama yaşam tarzını değiştirmeyeceğine inanıyor. Elbiselerin değişimi, ev düzeninin değişimi gibi noktalar yaşam tarzı olarak ankette öne çıkan durumlar.
  3. Sorumluluk almaktan korkmak, kaçınmak: Erkekler evlilikle beraber üzerlerine binecek olan sorumluluktan feragat ederek yaşamayı tercih ediyorlar. Onlara göre evlilik, sorumluluk demek. Bu da üzerinden kalkılması güç bir durum. Birken iki ve sonrasında üçüncü bir kişi olarak çocukların hayatını düşünmek, büyük bir sorumluluk olarak erkekleri düşündürüyor.
  4. Kaynanalardan nefret eden grup: Bu grupta olanlar genelde evlenmiş ve daha sonra boşanmış kişileri ifade ediyor. Kaynanaların sıkıcı ve çekilmez bir şahsiyette olması veya olabilmesi ihtimali, erkekleri evlilikten vazgeçiren ilginç bir durum.
  5. Evleneceği kızdan emin olamama: Erkekler evleneceği kızın ilelebet bir hayatı paylaşmada doğru kimse olduğundan fazla emin olamayabiliyorlar. Erkekler, önceden kızla beraber olmakla evlilik sürecinden sonra beraber olmanın arasında farkların olduğunu ve işin daha ciddi bir şekilde değerlenmesi gerektiğini düşünüyor, bu değerlendirmeye sevgili olunan kızın da uygunluğunun kontrol edilmesini uygun buluyorlar.

Bir Cevap Yazın