Çocuğum ders çalışmıyor ne yapabilirim?

En çok karşılaşılan sorunlardan biri, anne ve babanın okuyan çocuklarını ödevlerini tamamlamaları için ders başına oturtamaması. Annelerin özellikle bu konuda e tür bir enerji sarf ettikleri çok açık bir konu. Ancak çocuklarınızın ders çalışmasını sağlamak için onlara bağırmak veya sürekli başların ders çalış demek yerine, yerine getirmeniz gereken ihtiyaçların neler olduğunu hiç düşündünüz mü?24023

Küçük çocukların ders başında sıkıldıkları bir gerçek. Daha oyun çağında olan çocuğun ders başında sıkıcı meşguliyetleri her zaman yerine getirmesi imkansız. Ancak hayatı öğrenmek adına yapması gereken ve sorumluluk duygusunu geliştiren ödevleri olacak. Anne ve babaların bu nedenle çocuklarına bu konuda yardımcı olmaları, sürekli telkinlerde bulunarak canını sıkmamaları gerekir. Bunun için öncelikle anne veya babanın yapması gereken çocuklarının programlarına ortak olma fedakarlığını göstermek. Bu sayede çocuk ödev yapma işini daha da ciddiye alacak.

Bunun için çocukla konuşup, bir program hazırlamak gerekir. Örneğin çocuk okuldan geldikten sonra bir saat dinlenme veya oyun hakkı ona sunmak. Daha sonrasında ise, yemek yeme ve ödevlerini tamamlama safhası olabilir. Bu safhada annenin çocuklarıyla beraber ödev yapmayı eğlenceli bir şekle dönüştürmesi yeterli.

İkinci bir dikkat edilmesi gereken nokta, çocuklarınıza iyi bir çalışma mekanı tesis edilmesi. Özelikle odalarında çalışma masası olması. Bu sayede çocuk yaptığı işi daha düzenli ve istekli yapmayı öğrenir. Bir anne ve baba olarak çocuğunuzun çalışma mekanının ne derece uygun olduğunu araştırın. Kendisinin nasıl bir mekanda daha güzel  çalışabileceğini öğrenin.

Üçüncü bir husus olarak, çocuğunuza nasıl ödev yapacağını öğretin. Hangi dersin ne tür bir şekilde yapılacağını anlatın. Onun ödevlerini yapmayın. Bu çok yanlış bir durum. Sürekli ödevlerini siz yaparsanız, çocuklarınız başarısız bir öğrenci olur.

One thought on “Çocuğum ders çalışmıyor ne yapabilirim?

  • 25 Mayıs 2014 tarihinde, saat 18:23
    Permalink

    Benim annem veya babam benimle hiç ilgilenmiyorlar. Sürekli yalnız kalıyorum ve ders çalışmadığım halde karnemin hepsi beş 5. sınıfa gidiyorum 🙂

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: