İçerik pazarlaması nedir?

Gelişen internet teknolojileriyle beraber pazarlama anlayışında da değişiklikler meydana geldi. Tüketicilerin davranışlarının değişmesi, bilgiye daha kolay ulaşımın sağladığı imkanları değerlendirmeye başlaması, onu ikna etmeyi de güç kıldı. Bu nedenle firmalar, ürünlerini pazarlayabilmek adına çok çeşitli yolları kullanmaya başladılar. Bu yollar kuşkusuz, değişen müşteri profilinin paralelinde oldu. Sosyal medyaların ortaya çıkmasıyla sosyal medya pazarlaması, ondan önce e-posta pazarlaması, akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla mobil pazarlama bunlardan sadece bir kaçı.içerik-pazarlama1

Daha öncelere gidildiğinde ise “ben ne üretirsem, müşteri onu almalı” mantığına dayalı kitlesel bir üretim söz konusuydu. Ancak duygulara hitap edemeyen bu üretim daha sonra büyük bir kriz neticesinde çöktü. Şimdi ise o zamanlardan bu zaman belirleyici konumuna yükselen tek kişi müşteri oldu. Ona sunulan teknolojik imkanlar satın alacağı hizmet veya ürünü daha ince ayrıntılarıyla değerlendirebilmesini sağladı.

İşte bu değerlendirme noktasında internetten istediği bilgiye ulaşmayı hedefleyen müşteri, kendisini tatmin edebilecek bir yazı ve makalenin talipçisi oldu. Bu durum firmaların müşterinin problem ve sorunlarına şeffaf bir şekilde cevap vermesini gerekli kıldı. İçerik pazarlaması sayesinde müşterinin sorunlarını cevaplarken onu eğlendiren ve hizmeti, ürünü almasını saplayan bir pazarlama sistemi devreye girdi.

Firmalar bu şekilde en çok kullanılan arama motorunda müşterilerin kendilerine ulaşmasını sağlamaktalar. Sadece arama motorlarını kullanarak değil, sosyal medya hesaplarından müşterinin ilgi ve alakası çekecek içerik uygulamalarıyla, onların kendilerini fark etmelerini sağlamaya çalışmaktalar. Buda marka bilincinin oluşmasına ve müşterinin firmayı tanımasına sebep oluyor. Müşteriyi satın almaya teşvik ediyor. Yapılan araştırmalara göre firmaların ileriki yıllarda içerik pazarlamasına ayıracağı bütçenin daha fazla olacağı söyleniyor. Diğer display türü reklamlardan alınan geri bildirim, içerik pazarlamasına oranla düşük kalmaya başladı.

Bir Cevap Yazın