Emine Işınsu kimdir?

emine ışınsuEmine Işınsu, 17 Mayıs 1938 tarihinde babasının Tümen Komutanı olarak görev yaptığı Kars’ta doğmuştur. Kendisi Cumhuriyet dönemindeki tanınmış şair ve yazar Halide Nusret Zorlutuna ve Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna’nın kızıdır. Annesi nedeniyle sürekli edebiyattan söz edilmiş, şiir okunmuş olan bir çevrede ve babasının görevi nedeniyle Sarıkamış, Urfa, Karaman gibi ülkenin farklı yerlerinde yaşayarak yetişmiştir. Bu nedenle eğitim hayatını farklı okullarda geçirmiştir.

Eğitim gördüğü okullarda, bu sıkça yer değiştirmesini yansıtmaktadır. İlkokul eğitimini Urfa, Sarıkamış ve Ankara’da tamamlamıştır. Lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde bitirmiştir. Bir dönem AFS bursiyeri olarak Amerika’da bulunmuştur. Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, yine aynı fakültenin Felsefe bölümü ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nde bir dönem okumuştur. İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda okuduğu sırada bir yarı yıl AFS bursuyla Amerika’ya gitmiştir.

Işınsu ’yun, ilk eseri 17 yaşındayken basılmış olan şiir kitabı İki Nokta’dır. 1963 yılında ödül kazanan Küçük Dünya’nın ardından yoğun olarak romana yönelmiştir. Roman yazmak dışında Emine Işınsu, 1970’li yılların önemli fikir ve sanat süreli yayınlarından olan Töre Dergisi’ni 1971- 1981 yılları arasında çıkarmıştır. Ayrıca çoğu dergi ve gazetede yazıları yayınlanmış, ayrıca Yeni İstanbul ve Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. Işınsu, evli ve üç çocuk annesidir. Yazar aldığı ödüller ve eserleriyle adından söz ettirmektedir.

Emine Işınsu aldığı ödüller

Küçük Dünya eseriyle T. C. Turizm Bakanlığı Sanat Armağanı

Ak Topraklar eseriyle Türk Edebiyatı Vakfı Roman Ödülü

Bir Yürek Satıldı oyunuyla Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Radyofonik Oyun Yarışması’nda dram dalı birinciliği almış

Sancı eseriyle Türkiye Millî Kültür Vakfı Roman Ödülü

Canbaz eseriyle Türkiye Yazarlar Birliği Roman Ödülü

Türk Ocakları Hamdullah Suphi Tanrıöver Armağanı

Karaman Türk Dili Ödülleri, Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanan Yazar Ödülü

Emine Işınsu üyelikleri

Türk Edebiyatı Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi

İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Merkez Birliği (İLESAM) üyesi

Türkiye Yazarlar Birliği Üyesi

Emine Işınsu romanları

Küçük Dünya (1966)

Azap Toprakları (1970)

Ak Topraklar (1971)

Tutsak (1973)

Sancı (1974)

Çiçekler Büyür (1978)

Canbaz (1982)

Kaf Dağı’nın Ardında (1988)

Alpaslan (1990)

Un coeur aux encheres (1991)

Cumhuriyet Türküsü (1993)

Nisan Yağmuru (1997)

Havva (1999)

Bir Ben Vardır Bende Benden İçeri (2002)

Bukağı (2004)

Bayram (2005)

Küçük Dünya eseri, yönetmen Osman Sınav tarafından televizyon dizisi olarak uyarlanmış ve TRT’de yayınlanmıştır. Atlı Karınca, yönetmen Osman Sınav tarafından televizyon dizisi olarak çekilen orijinal bir senaryodur. Ancak TRT’nin “aydınlarla alay ediyor” gerekçesi gösterilerek yayınının yasaklaması üzerine roman şeklinde yayınlanmıştır.

Emine Işınsu oyunları

Bir Yürek Satıldı (1967)

Bir Milyon İğne (1967)

Adsız Kahramanlar (1975)

TRT’de radyofonik oyun şeklinde yayınlanan Bir Yürek Satıldı, daha sonra televizyon dizisi olarak filme çekilmiş ve bu eserde TRT’de yayınlanmıştır.

Diğer Eserleri

Dost Diye Diye (deneme-1995)

Bir Gece Yıldızlarla (hikâyeler- 1991)

Bir Cevap Yazın