Pekmezli un helvası nasıl yapılır?

unPekmezli un helvası severek yiyeceğiniz bir tatlıdır.  Helva hem lezzetiyle hem de besleyici özelliğiyle, asırlar boyu Türk mutfağında vazgeçilmez tatlılar arasında yer almıştır. Türk mutfağı kültüründe oldukça önemli bir yeri bulunan pekmezli un helvası ve diğer helva çeşitlerinin her biri doğumda, ölümde, bazen sevinçli zamanlarda hazırlanarak eşe dosta dağıtılmakta ve damaklar tatlandırılmaktadır. Helvanın ilk defa yapıldığı bölgelerin Balkan ülkeleriyle, Orta Doğu olduğu bilinmektedir. Daha sonra Türk, Yahudi ve Arap toplumlarının yaşadığı her yerde helvanın yapıldığına rastlanmıştır. Türk toplumunda helvanın yapılmaya başlanması, Türklerin İslamiyet’e geçmesinden sonra Arap toplumuyla yakınlaşmasıyla başlamıştır. Bu yüzden asırlardır sofralarda yer bulan pekmezli un helvasıyla sizlerde sevdiklerinize ve kendinize güzel bir tatlı ziyafeti çekebilirsiniz. Birlikte pekmezli un helvasını hazırlamaya başlayalım.

Pekmezli un helvası için gerekli olan malzemeler

  • 2 su bardağı dolusu elenmiş un
  • 125 gram tereyağı
  • Yarım su bardağı zeytinyağı
  • 1 su bardağı süt
  • 1 su bardağı soğuk su
  • 1 su bardağı dolusu toz şeker
  • 1 çay bardağı üzüm pekmezi
  • 1 su bardağı ceviz içi
  • 1 fiske tuz

Pekmezli un helvası yapımı

Pekmezli un helvasını hazırlamak için ilk olarak uygun boydaki bir teflon tavanın içine 125 gr tereyağını ilave edin. Daha sonra tavayı ocağın üzerine koyarak kısık ateşte tereyağını eritin. Erimiş yağın üstüne yarım su bardağı sıvı yağı da ilave ederek, yağın ısınmasını sağlayın. Bunun üzerine iki su bardağı elenmiş unu ilave ettikten sonra tahta bir kaşık yardımıyla  sürekli karıştırın ve unun kokusu çıkıncaya ve sararıncaya kadar karıştırarak kavurun. Ayrı bir kabın içerisine bir su bardağı soğuk sütü, bir su bardağı soğuk suyu, bir çay bardağı üzüm pekmezini ve bir fiske tuzu ilave ederek karışımı iyice karıştırın.

Bundan sonra hazır hale gelmiş olan pekmezli karışımı, altın sarısı rengini almış olan unun üzerine dökerek karıştırmaya devam edin. Pekmezli karışımla buluşan un ilk başta biraz topaklaşsa da merak etmeyin. Bu topaklaşan un karıştırdıkça kendisini toparlar ve pürüzsüz bir kıvam alır. Pekmezli un helvasının üzerine bu aşamada bir su bardağı orta irilikte dövülmüş ceviz içini ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Pekmezli un helvasını kısa bir süre daha karıştırıp pişirdikten sonra ocaktan alın. Helvanın ilk sıcaklığının çıkmasını bekleyip, dinlenmiş helvadan ceviz iriliğinde parçalar kopartıp ister kurabiye kalıpları kullanarak, isterseniz elinizle güzel bir şekil vererek bir servis tabağına  sıralayın. İsterseniz helvayı düz bir tepsiye doğrudan döküp yayabilir, daha sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın