Elektronik sigara nedir?

Elektronik sigara, sigarayı bırakamayanlar için geliştirilmiş, değişik aromatik kokulara sahip, sigara içmenin hazzını alabileceğiniz bir sigara simülatörüdür.  Sigara tiryakilerinin bu alışkanlıktan vazgeçmek için tercih ettikleri bir yöntemdir. Tiryakilerin kendi ve sevdiklerinin sağlığını düşünerek yaptıkları bu seçim gerçekten doğru bir tercih midir? Her gün sigarayı bırakmaya niyetlenen

elektronik sigara

birçok tiryaki bunu başaramamakta, sürekli yeni yollar aramaktadır. En güzeli hiç başlamamak diye düşünseler de, sigarayı bırakmak için bir desteğe ihtiyaç duymaktadırlar.

Elektronik sigara, ağızlık, kartuş,  atomizasyon odası, lityum pil ve led ışık bölümlerinden oluşur. Kartuşları sigara içenlerin ihtiyaç duyduğu nikotin esansı ile doludur. Her bir kartuş 2 – 3 paket sigaraya eşdeğer nikotin esansına sahiptir. Nikotin değerleri yüksek, orta, düşük ve sıfır miktarlarda olup, ihtiyaca göre tercih edilebilir. Elektronik sigarayı kullandıkça bitecek olan kartuşların, yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Elektronik sigarada, sigarayı bırakabilmek için, nikotin miktarlarının giderek düşürülerek kullanılması ve sıfır nikotin seviyesinde belli bir süre devam edilmesi, genellikle tavsiye edilen durumdur. Çekilen her nefes sonunda oluşan buhar,

nikotini atomizasyon odasına hapseder. Sizde sigara içiyormuş duygusunu hissedersiniz. Led ışık ise, her nefeste kırmızı ışık vererek gerçek sigara yanıyormuş görünümü yaratır.

Bilinçsizce kullanılan elektronik sigaraların, hem size hem de çevrenize zararlı olacağını unutmayın. İçerisinde nikotin bulunması sizin ve sevdiklerinizin zarar görmesine neden olacaktır. Kullanımında aşırıya kaçılması, alınan nikotin miktarını arttıracağından, son derece sakıncalıdır. Elektronik sigara içmek sizi tatmin etmiyorsa, kesinlikle içilen miktarı arttırmamanızı tavsiye ederiz. Kartuşların içildikçe bitmesi, sürekli olarak değiştirmenize sebep olacağından, ekonomik kısmını da düşünmeniz gerekir.

Bütün bunların ışığında, sigaraya hiç başlamamak mı, yoksa kendi isteğinizle bırakmak mı ya da elektronik sigara kullanarak, kendinizi sigara içiyor gibi hissetmeniz mi daha iyi buna siz karar vereceksiniz. Sağlıklı günlerin sizinle olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın