Aşkın Nur Yengi kimdir?

askin-nur-yengi3 Temmuz, 1970 yılında İstanbul’da doğan Aşkın Nur Yengi ilk okulu İstanbul’da okudu. Orta öğretimi devlet konservatuarında okudu. Çello çalan Aşkın Nur Yengi kısa sürede başarısı ile dikkat çekti.

1981 yılında Sezen Aksu’nun vokalistliğini yapmaya başlayan Yengi,  Sezen Aksu’nun da desteğini alarak 1990 yılında Sevgiliye adlı ilk solo albümünü çıkardı. doksanlı yıllarda fırtına gibi esmeye başladı. Kısa sürede yakaladığı ün sayesinde bir çok ödül aldı. Ve adını duyurmayı başardı. Almanya, Belçika, Fransa gibi bir çok ülkede turneye çıkan Yengi , 11 albüme imza attı.

Tiyatro’da, Belgesel’de, Dizilerde, Filmlerde oynayan Yengi televizyon programcılığı da yaparak başarı kazanmıştır. Bir çok reklam müziğini seslendirmiş ve Levent Kırca’nın ‘olacak o kadar’ adlı programında ekran başındaki izleyicileri güldürmüştür.

1986 senesinde Harun Kolçak ile Eurovizyon şarkı yarışmasında “Haydi söyle” adlı şarkıyla katıldılar. Şarkıları bir çok şarkıcı tarafından seslendirilmiştir. 1990’lı yıllarda şişe çalması ile akıllarda olan sanatçı, albümlerinde 2 şarkıyı şişe ile eşlik etmiştir.

Aşkın Nur Yengi, Gerçek bir sanatçıdır. Babasının vefat ettiği gece sahneye çıkarak, acısını unutup sahneye çıkarak işinin her şeyden önemli olduğunu kanıtlamıştır.

Adının herhangi bir magazinsel olaya karışmaması ve olaylardan uzak durması, kimseyle polemiğe girmiyor oluşu, sadece kendi işini yapıp evinde sade bir hayat yaşıyor oluşu onun çizgisinin değişmeden bu yıllara gelmesini sağlamıştır.

Aşkın nur yengi 2006 yılında Haluk Bilginer’le evlendi. Bu evlilikten Nazlı adında bir kız çocuğu oldu. Haluk Bilginer ve Aşkın Nur Yengi 2012 yılında boşandılar.

Bir Cevap Yazın