Burun kanaması neden olur?

burun kanamasıBurun kanaması her yaştan insanın başına gelebilecek türden kanamalardır. Burun içerisindeki damarların çatlaması sonucunda oluşan kanamalar, hafif ya da yoğun bir şekilde yaşanabilir. Düşme, çarpma, burun kırıkları gibi sebeplerle oluşan burun kanamalarına, mutlaka bir doktor tarafından müdahale edilmesi gerekir. Burun kanaması geçiren kişilerin, yüksek tansiyon, solunum problemleri, kalp krizleri gibi olumsuzluklarla karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir.

Burun kanamalarının nedenleri,

Burun ön tarafından ya da arka tarafından kaynaklanan sorunlardan dolayı kanayabilir.

Burnun yapısından kaynaklanan damarsal problemler, çarpma, düşme, iltihabik durumlar, alerjik sebepler, burun içi ve sinüs tümörleri gibi nedenlerden kanama meydana gelmesi olasıdır.

Kuru havalara maruz kalma, burun kanamalarını tetikleyebilir.

Yüksek tansiyon, kan hastalıkları, hormonal bozukluklar, barsak parazitler, tümörler gibi sebeplerle, burun kanaması oluşması muhtemeldir.

Burun kanaması, burnun ucundan sıkıştırılarak başın öne eğilmesi ve burnun kalp seviyesinin üzerinde tutulmasıyla kesilir. Birçok kişi başını geriye atarak burun kanamasını kesmeye çalışır. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur. Kesinlikle kanama olduğunda burun sıkıştırılıp, buz tatbik edilmelidir. Kanama durduktan sonra, tekrar başlamaması için ağır işlerden uzak durup, sümkürmemeli, başımızı yukarıda tutarak en yakın hastaneye gitmeliyiz. Doktor kontrolünde geçip, burun kanamasının sebebi belirlenmelidir.

Burun kanaması durdurulamadığında, doktor kontrolünde ilaç kullanılması, kimyasal katerizasyon, elektro katerizasyon ve buruna tampon uygulaması yapılması gerekir. Çocuklarda oluşan burun kanamaları, çoğu zaman ailelerin paniklemesine sebep olur. Daha çok sıcak ve soğuk havaların etkisi ile burun kanaması olduğu bilinse dahi, mutlaka doktor kontrolünden geçmek gerekir. Kan hastalıkları gibi sorunları olan çocukların bu konuda acilen tedavi edilmesi gerekir. Burun kanamasının en önemli sebebi kuru hava olduğu için, özellikle burun içini kâğıt mendille silip kurutmak, genellikle burun kanaması ile sonuçlanır.

Burun kanamalarına, acil olarak müdahale etmemiz gerekirse, kanama durumunda kesilmiş kuru soğanı burnun altına koyarak, keskin kokunun etkisiyle, kanamanın durmasını sağlayabiliriz. Bunun dışında civanperçemi koklamak, pamuğa tuz ve limon suyu, sirke damlatıp buruna tutmak kanamayı kesmekte etkili olacaktır. Kanamayı durdurmayı başarsanız bile, doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Bir Cevap Yazın