Elektronik kirlilik nedir?

Modern yaşam tarzımız, artık tamamen bilgisayarlara ve elektronik cihazlara bağelektronik kirlilikımlı olarak varlığını sürdürmektedir. Telefonlarımızdan, otomobillerimize kadar her şey elektronik olarak çalışmakta ve bu araçlar sayesinde dünya ile ilişki kurmaktayız. Bütün bu elektronik cihazlar sayesinde hayatımız kolaylaşırken, diğer yandan sağlımız ciddi olarak tehlike altındadır.

Şehir hayatını yaşayan sıradan bir insan, yirmi dört saat boyunca mikro dalga fırınlardan, cep telefonlarından, bilgisayarlardan, ortam içerisinde başıboş dolaşan radyo dalgalarına kadar elektronik bir kirliliğin içerisinde yaşamakta, bedeni sürekli olarak, manyetik alanların bombardımanına uğramaktadır. Bir alışveriş merkezine girerken bile, yetişkinlerden çocuklara kadar herkesin ışın kontrolüne girmesi istenmektedir. Bu sistem çocuklara olduğu kadar, yetişkinlere de zararlı bir uygulamadır. Burada önemli olan sadece ışın kontrollerinden geçmek değil, diğer elektronik cihazların zararlı etkilerinden de korunabilmektir. Fakat cep telefonlarından, televizyonlardan, bilgisayarlardan korunmamız mümkün olamamaktadır. Çünkü onlara bağımlı bir hayatın içerisindeyiz.

Son yıllarda gittikçe artan kanser ve benzeri hastalıkların, yanlış beslenmenin yanında yaşadığımız ortamda bulunan elektronik kirlilik tarafından da desteklendiğini göz ardı etmemek gerekir. Büyük bir şehirde modern hayatın bir gereği olarak, bu elektronik ürünlerden kurtulmamız mümkün olmasa da, bu etkileri en aza indirmek için çalışmalıyız. Bunun için yapabileceklerimiz arasında, geceleri telefonlarımızı kapatmak, televizyonlardan mümkün olduğu kadar uzakta oturmak, bilgisayar ekranlarımızı düşük radyasyon veren ekranlarla filtrelemek, mikrodalga fırınlar yerine gazlı fırınları kullanmak sayılabilir. Televizyonlarımız ve bilgisayarlarımızın yanında minik bir kaktüs bitkisi bulundurmakta radyasyonun bir kısmının emilmesine yardımcı olacaktır.

Bedeninizin elektronik kirlilikten daha az etkilenmesi için, yapabileceğiniz bir diğer çözüm ise, enerji alanlarımızı güçlendirmeye çalışmaktır. Zaten var olan bu enerji alanımız, yetersiz uyku, yetersiz egzersiz, yanlış solunum teknikleri, yanlış beslenme gibi sebeplerle zayıflamaktadır. Hatalı yaptığımız ya da yapmadığımız tüm bu detayları gözden geçirerek, düzeltmeliyiz. Çünkü enerjimiz yeterince güçlü ise, kendine özgü bir zekâ yardımıyla, bedenin dışarısından gelen zararlı etkileri durdurup, yararlı etkileri bedenin içerisine alacaktır.

Artık elektronik ürünleri kullanırken dikkatli olmak, gereksiz yere kullanımlardan kaçınmak, son derece önemli bir hale gelmiştir. Sağlığımızı hiçe sayabilecek her türlü davranış, kendimize yapacağımız en büyük kötülük olacaktır. Lütfen bundan sonra daha dikkatli davranalım.

Bir Cevap Yazın