Arı sütü nedir?

ari sütü

Arı sütü işçi arıların kraliçe arıyı beslemek için ürettikleri süt kıvamında bir maddedir. Bu madde kraliçe arının büyüme ve gelişmesi için son derece faydalı olduğu kadar daha uzun süre yaşaması için de gerekli olan bir maddedir. Bu nedenle de arı sütünün yaşlanma etkilerini geciktirdiği de düşünülmektedir. Çünkü kraliçe arılar işçi arıların iki katı büyüklüğe sahiptir. Aynı zamanda da işçi arılardan 5 ya da 6 yıl kadar da daha uzun yaşarlar. Bunun dışında kraliçe arıların ölene kadar üreme özelliği de kaybolmaz. Günümüzde sadece arılar için değil insanlar için arı sütünün önemi artmaya başlamış durumda. Pek çok kozmetik ve gıda maddesi arı sütü içerir hale gelmiş durumdadır. İnsanlarda görülen olumlu etkilerin başında elbette yaşlanma etkilerini azaltması yer alıyor. Kırışıkların giderilmesi, cildin daha sıkı bir görünüm kazanması, derideki renk değişiminin ya da lekelerin azaltılması için arı sütü içeren kozmetik ürünler bulunabilmektedir. Bunun yanı sıra gelişim için de son derece yararlı ve besleyici olması nedeni ile kullanılabilmektedir. Bunun dışında saç dökülmesini azaltması, menapoz semptomlarının azalması ve cinsi gücü arttırması da olumlu etkileri arasında görülmektedir.

Arı sütü kolay bulunabilecek bir madde olmadığı için genelde sunulan ürünlerin kullanılması gerekir. Bunun yanı sıra sahte ürünler de bulunabileceğinden güvenilen kaynakların kullanılması gerekmektedir. Ampül, merhem, losyon ya da sabun halinde bulunabilmektedir. bunun yanı sıra gıda olarak da bulunabilmektedir.

Arı sütünün kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktaları vardır. Öncelikle alerjik yatkınlığı olanlarda reaksiyon görülebilmektedir. Bu nedenle aşırı kullanımı ya da kullanım sonrasında takip edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra pek çok kişini geliştirici özelliği nedeni ile çocuklara arı sütü vermek isteyebilir. Bu durumda özellikle bebeklerde arı sütü, poleni ya da bal verilirken dikkat edilmesi gerekir. Genelde de bir buçuk ya da iki yaş altı çocuklarda kullanılması sakıncalıdır. Bunun dışında hamile ya da emziren bayanların da aynı nedenler sebebiyle arı sütü ya da diğer gıdaları kullanırken dikkat etmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın