Egzersizin faydaları nelerdir?

Hayatı daha dinç ve sağlam yaşamak istiyorsanız, egzersiz yapmak durumunda olduğunuzu biliyorsunuzdur. Bu ya bir yürüyüş veya temposuz bir koşu olur ya da bisiklete binmek, teknik bir takım egzersiz hareketleri yapmakla gerçekleşir. Önemli olan burada alışkanlık haline gelmiş bir aktivitenin olmasıdır. Her gün düzenli bir şekilde yapılmasa da, en azından haftanın bir veya iki günü düzenli bir şekilde yarım saat veya bir saat egzersizin büyük faydaları olduğu uzmanlarca kanıtlanmıştır.263160-3-4-0a102

Bu durumda bazı faydalarını sıralayalım:

  1. Kalp ve damar hastalıkları riski, egzersiz yapan bir kişide azdır.
  2. Kemik erimesi veya kas erimesi gibi rahatsızlıklar düzenli bir egzersiz yapan kişide görülmez.
  3. Düzenli egzersiz aktiviteleri stresi yok eder. Buda stresten kaynaklı olan bazı rahatsızlıkların önüne geçmek anlamına geliyor.
  4. Düşünme, öğrenme, mantık deneyimlerini arttırır.
  5. Henüz Alzheimer hastalığının başlangıcında olan kişiler düzenli spor yaparlarsa, hafıza, mantık, muhakeme yeteneklerinde gelişme gözlenir.
  6. Normal sıhhatli kişilerde düşünme ve fikir üretme, muhakeme ve yargılama, üretme gibi fonksiyonların hep diri kalmasına yardımcı olur.
  7. Kan dolaşımının daha aktif bir şekilde olmasını sağlar. Beynin beslenmesi için bu çok önemlidir. Beyini koruyucu kimyasalların salgılanmasını hızlandırır.
  8. Yaşlılıktan dolayı meydana gelen ölü hücrelerin azalmasını veya diri kalmalarını sağlar.

Düzenli bir şekilde yapılan fiziksel egzersizin faydası sadece beden değil. Ruha da faydaları var. Bu yüzden streste olanların veya depresyon nöbeti geçirenlerin hoşlanacakları spor aktiviteleri yapmaları önerilir. Çükü beyine oksijenin gitmeye başlamasıyla beraber kişi hayatındaki olumsuzlukları doğru bir şekilde muhakeme eder ve düşmüş olduğu olumsuz dünya veya düşünce çukurundan kendisini aydınlatıcı bir mekana çeker.

Bir Cevap Yazın