Neden yorgun olduğunuzu biliyor musunuz?

Her güne aynı yorgunluk ve isteksizlik içerisinde uyanıyorsanız, temelde sağlıksız bir durum var demektir. Eğer önlemini almazsanız, bu yorgunluklar depresyona dolayısıyla hayatınızı zindanda geçirmenize sebep olabilir.YORGUNLUK-NASIL-ATILIR

Yeterli uyku

Eğer uykunu yeterli şekilde almıyorsan yorgunluğunun ilk sebebi olarak bunu düşünebilirsin. En azından 7 saat uykuyu kendine ikram etmelisin. Vücudun zinde olması adına 7 saat uyku yetişkinler için gereklidir.

Uyku apnesi

Eğer uyku saatlerinde bir sorun yoksa, ama uyku sırasında sık sık uyanıyorsan, yorgunluğunun sebebi uyku apnesi rahatsızlığı olabilir. Bu durumda tedavisi için doktora başvurman gerekir.

Yanlış beslenme

Eğer düzenli bir gıda alma durumun yoksa, kendini halsiz hissedersin. Çok yemek tüketmek de halsizliğe hareketsizliğe sebep olur. Uzun süre aç kalmak da aynı şekildedir. Kan şekerinin düşük olması kişide halsizlik meydana getirir. Bu nedenle iyi bir gıda alma süreci diri kalmak için önemlidir. Özellikle kahvaltıların çok iyi bir şekilde yapılması, vücudun kendisini iyi hissetmesi adına önemli bir aktivite halidir.

Depresyon

Hayatı zindana çeviren depresyon, baş ağrıları, iştahsızlık gibi durumlar meydana getirir. Buda yorgunluğa sebep olur. Bundan kurtulmak için egzersiz yapmanız gerekir. Doktora baş vurmanızda da yarar var. Depresyonun ileri aşamaları daha büyük felaketlerin yaşanmasına sebep olur. Doğabilecek felaketlerden korumak için kendinizi  hekiminize göstermelisiniz.

Aşırı kafein

Aşırı bir şekilde tüketilen kafein, kan basıncını olumsuz yönde etkiler. Buda yorgunluğa sebep olur. Her ne kadar uyarıcı bir etki yaratarak, uykunuzu açmış olsa da, fazlası tam tersine bir etki meydana getirerek, yorgunluğa kapı aralar.

Çalışma saatleri

Geceleri çok çalışıyorsanız, gündüzleri uyuyamıyorsanız, yorgunluğunuzun sebebi bu olabilir. Eğer vardiya usulü çalıştığınızdan geceleri uyumamak durumundaysanız, gündüzleri kendinizi olabildiğince karanlık ve sesiz bir odaya atarak uyumaya çalışmalısınız.

Bir Cevap Yazın