Dış ticarette e-broker ne iş yapar?

Günümüzde internet yardımıyla dünyanın her tarafına ulaşmanın mümkün odış ticarette e-brokerlıklduğunu

hepimiz biliyoruz. Bunun insanlara her konuda kolaylık sağlayan bir durum olduğunu bilenler, girişimcilik ruhu ile yeni iş kapılarını aralamaya çalışırlar.

Üniversite eğitimi almış, yabancı dile vakıf kişiler bu meziyetlerini kullanarak, internette alıcı ve satıcılarla iletişim halinde olurlar. İnternet üzerinden ulaştıkları alıcı ve satıcıları ortak noktada buluşturarak, bu ticaret işleminden komisyon almak suretiyle, e-ticaretin gerçekleşmesini sağlayan bu kişilere, ülkemizde e-broker denmektedir. Yurtdışında da bu işlemleri yapan, elbette ki vardır. Yurtdışında ise bu gibi kişi veya kuruluşlar business trader, commodity trader olarak adlandırılır.

İnternet yardımıyla, ticaretin yurtdışına yayılması, bu kişilere duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Dış ticaret brokerlarının iyi bir eğitim alması ve her iki tarafın haklarını gözetmesi son derece önemlidir. Brokerların gerçekleşen ticaretlerden alacağı komisyonlar, tüm dünyada geçerli uluslararası belgelerle garanti altına alınmıştır. Ödenmeyen komisyonlar olması durumunda, ellerindeki belgelerle, uluslararası mahkemelerde haklarını arayabilirler.

İnsan ilişkilerinde başarılı olan, araştırmaya yatkın olan bu kişilerin, gerçekleştirdiği her işlem yeni alışverişlerde referans olacak kadar değerlidir. En önemli etken, alıcı ve satıcılara karşı dürüst olmak ve verilen sözlere sadık kalmaktır. Aradaki güven köprüsünün kurulması son derece önem arz eden bir durumdur. Gerisi tabiri caiz ise, çorap söküğü gibi gelecektir. Alınacak komisyon tutarlarının miktarı, sektöre, ürüne ve miktara göre değişiklik arz edeceğinden, kesin bir rakam vermek mümkün değildir. Tüm işlemler bittikten sonra alacakları komisyon, emeklerinin karşılığı olacaktır.

E-broker olacak kişilerin, öncelikle vergiye tabi olarak çalışması gerekir. Alacakları komisyon tutarlarını, fatura ederek maliyeye bildirmelidir. Ülkemize döviz girdisine sebep olan bu kişilerin, yaptıkları hizmetin, sanıldığı kadar kolay bir iş olmadığını belirtmek isteriz. Tüm işlemlerin eksiksiz ve hatasız olarak yapılması, e-brokerların sorumluluğunda olmaktadır.  Bu mesleği seçmiş ve seçecek gençlerimize başarılar dileriz…

Bir Cevap Yazın