Diş teli nedir?

Diş teli ortodonti alanında alt ve üst çenede ve yüzdeki bozuklukları gidermek için dişlere takılan araçlardır. Tedavi zamanında yapıldığı takdirde çocuklarda çene gelişiminde oluşan bozukluklar düzeltilmektedir. Yetişkinlerde dişlerde oluşan çarpıklık bu metotla düzeltilebilir. Çocukların bu tür sorunları olması halinde, en erken 7-8 yaşlarında muayene edilerek, diş teli takılmalıdır. Bu yaşlardaki çocuklarda büyük azılar ve ön dişler yerine oturduğundan, muayene ettirilmeleri ve tedavileri ihmal edilmemelidir. Erken başlanacak olan tedavi daha kısa sürede bitirilebilir. Bu şekilde ileride oluşabilecek diş çarpıklıkları da önlenmektedir.

Diş teli nasıl takılır?

diş teli

Sabit takılan diş tellerinin vazgeçilmeyen unsuru braketlerdir. Çeşitli firmalar tarafından üretilmiş olan braketler, porselenden, metalden ve kompozitlerden üretilebilir. En çok kullanılan braketler metal olanlardır. Porselen olan braketler, beyaz ve diş renginde olduğu için, dişlerine takılan teli sorun haline getirmiş çocuklarda tercih edilir. Braketler dişlerin ön kısmına yerleştirilmiş ya da arka kısmına yapıştırılmış olan lingual braketler olarak iki değişik türde olabilir. Takıldıktan sonra geçen 3-10 gün içinde bir alışma dönemi yaşanacaktır. İlk günlerde kişide biraz sızlama tarzında ağrılar oluşsa da, bu geçici bir durumdur.

Diş teli ne işe yarar?

Çoğunlukla çocuklarda görülen dişlerde düzensizlik ve çene bozukluklarında kullanılır. Takılmış olan teller 1-1,5 yıl süre boyunca işlevini yerine getirir. Bundan daha uzun süre takılı kalmaları, tedaviyi aksatan kişilerde olur. Dişler tam olarak kapanır duruma geldiğinde tedavi tamamlanmış olur. Genel sağlık açısından zararı olmayan bu uygulama, aynı zamanda dişleri çarpık olan yetişkinlere de önerilmektedir. Süt dişleri altındaki kalıcı dişler her dişin karşılığında vardır. Bu durum sağlıklı olmadı takdirde, dişler farklı yönlerde büyüme gösterecek, yanağın içinde ve damak içinde büyüyecektir. Bu durumda olan kişilere ortodontik tel kullanılmaktadır. Teller dişlerin boyu ve genişliğine bir etki yapmaz. Dişlerin yapısı küçükse, diş teli bunu değiştiremez. Dişlerde ayrıklık ve çarpıklık olması durumunda, tüm dişler için sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Büyük çene anormalliklerinde  bir faydası olmayacağından kullanılması önerilmez. 5 yaşın altındaki çocuklarda da faydalı değildir.

Diş teli takılanlar nelere dikkat etmelidir?

Bunu kullanan kişiler, diş teli temizliğine gereken önemi vermelidir. İstedikleri her şeyi yeme içme özgürlüğü olan kişiler, sadece yapışkan özelliği olan yiyecekleri tüketmemelidir. Bu besinler tellere yapışacağından tüketilmemesi gerekir. Bu durum braketlerin kopmasına da neden olabilir. Aksi takdirde tellerde yerinden oynayarak, bakteri oluşmasına sebebiyet verilebilir. Bir de kolalı içeceklerin tüketilmemesi gerekir. Temizliğine önem gösterilmeyen tellerde oluşan bakteriler, diş çürüklerine sebep olacağından, temizlik ihmal edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın