Dil öğrenmek nasıl kolaylaşır?

Kariyerinizde başarılı olmak istiyorsanız, en azından bir dile ihtiyacınız var. İlk olarak bilmeniz gereken dil, İngilizce olmalı. Ancak ülkemizde ilkokuldan beri öğretilmeye çalışan bu dili pekte konuşabilen bir toplum değiliz. Bunun sebebi, sadece İngilizce öğreniyoruz demek için dersin konulmuş olması. Konuşmak için İngilizce dersini öğreten bir hocayla, eğitim hayatım boyunca rastlamadım. Her neyse, iş üniversiteye gelince daha iyi ve net anlaşılıyor. En azından İngilizceyi konuşabilmeniz, yazabilmeniz, anlayabilmeniz gerekiyor. Bunu nasıl yapacaksınız peki?21966

İngilizce denilince akla yığınla ezberlenmesi gereken kelime bilgileri, gramer, ve telaffuzu zor bir dil gelir. Ancak en kolay dillerden birisi İngilizcedir. Bunu öğrenemememizin sebebi, üzerine çok az vakit ayırmanız ve yanlış bir şekilde çalışmamızdır. Ünlü kurslara giderek yüklü miktarlarda para vermenize gerek yok İngilizce öğrenmeniz için. Yapacak olduğunuz şey, ilk olarak telaffuzdan başlamak ve kendinizi dile adapte etmek. Daha sonra cümle yapıları ve gramer bilgisini öğrenebilirsiniz. Ancak burada bir önerim var. fazla gramer takıntısı içerisinde olmayın çünkü ABD’lilerde fazla bu takıntı içerisinde değiller. Sadece genel anlamda cümle yapılarını ve kurallarını bilmeniz yeterli.

Bundan sonra yapacağınız işlem, bol bol kelime haznenizi geliştirmek olacak. Bunun için hafızanın nasıl işlediğini bilerek hareket etmeniz gerekir. Evet, İngilizcedeki kelimeleri görsel karşılıklarını baz alarak ezberlemeniz, daha kalıcı olmasını sağlayacak. Ben daha önceleri kelime kartları almıştım ve bir kelime kartında arkalı önlü 50 tane kelime vardı. Hepsi birbirine giröiş olan kelimeleri her gün ezberlemeye çalışıyordum. Ancak birinci kartta ezberlediklerimi ikinci üçüncü kartta geçtiğimde unutuyordum. Bunun sebebi düz bir ezber yapmam ve bu ezberleri hafızamda şekillendirmememdi. Daha sonra ise elimde ki saçma kelime ezber kartlarını attım. Görsel çalışma kartlarıyla çalışmaya başladım bu sayede, en zor kelimelerin görsel çağrışımları sayesinde, ezber daha zevki ve kolay oluyordu. Bu yöntemi herkese tavsiye derim.

Bir Cevap Yazın