Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesinde shettles metodu nasıl kullanılır?

shettlesÇiftler bebek sahibi olmak istediklerinde bazı zamanlarda arzu ettikleri cinsiyette bebekleri olsun isterler. Gebelikte cinsiyetin belirlenmesi için kullanılan bazı yöntemler vardır. Bunlardan birisi önceki yıllardan beri Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan shettles yöntemidir. Bu yöntemin çok kolay bir uygulama prensibi bulunmaktadır. Yöntemin temel esasına göre âdetin belirli günlerinde çiftlerin ilişkiye girmesi gerekir. Landrum Shettles adındaki bir doktorun geliştirmiş olduğu yöntemin uygulanması son derece basit ve tamamen ücretsizdir. Shettles yönteminin dayanağı X kromozomu olan spermlerin, Y kromozomu taşıyan spermlerle kıyaslandığında daha yavaş yüzmesi ve onlara göre daha dayanıklı olmasıdır. Kadının ay içindeki yumurtlama döneminde yapılan bir zamanlama ile seçim yapılmaya çalışılan cinsiyette olan spermlere avantaj sağlanır. Yöntemin uygulamasına göre erkek çocuk isteyen çiftler yumurtlama dönemine göre en yakın süreçte cinsel birleşmede bulunmalıdır. Bu sebeple hızlı olan Y kromozomu olan spermler yumurtaya daha kolay ulaşarak, döllenmeyi gerçekleştirir. Kız bebek isteyen çiftlerin yumurtlamadan 3-5 gün önce cinsel ilişkide bulunması gerekir. Bunların ardından başka cinsel birleşme yapılmaz. Bu nedenle Y kromozomu içeren spermler ölür ve geriye X kromozomu taşıyan daha dayanıklı olan spermler kalır. Bu yöntemin sağlıklı bir şekilde uygulanması için kadının yumurtlama gününün doğru tespit edilmesi gerekir. Bunu sağlamak için bazal vücut ısısı takibinin ya da servikal mukus testlerinin yapılması gereklidir. Bu yöntem aslında bir tür gebelik takvimidir.

Shettles yönteminde erkek çocuk için neler yapılmalı?

  • Erkeğin ilişkiden önce 4-5 gün süreyle boşalmaması sağlanmalıdır.
  • Ateş ölçümü sonucunda tespit edilen ovulasyon zamanından 12 saat kadar önce cinsel ilişki olmalıdır.
  • Cinsel ilişki sırasındaki pozisyon spermin rahim ağzına yakın olarak çıkmasını sağlayacak şekilde olmalıdır.
  • Spermin daha ileriye taşınması için kadının orgazm olması gerekmektedir.

Shettles yönteminde kız çocuk için neler yapılmalıdır?

  • Adet döneminden sonra yapılan cinsel ilişkiler korunmasız olarak yapılmalıdır.
  • Günde bir defa cinsel ilişki olmalıdır.
  • Belirlenmiş olan ovulasyon tarihinden önce 3 gün cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
  • Cinsel ilişkide sperm vajen girişine yakın çıkacak şekilde pozisyon alınması gerekir. Spermin yumurtaya ulaşabilmesi için uzun mesafe yüzmesi gerekir. Ancak hamile kalmada zorluk çeken kadınlar için bu pozisyon önerilmez.
  • Kadının ilişki sırasında orgazm olmaması gerekir.

Shettles yönteminin bebeğin cinsiyet tayini için kullanılan diğer yöntemlere göre başarı oranı biraz daha düşüktür. Ancak riski bulunmayan bir yöntemdir. Bu yöntem uygulanmadan önce kadının birkaç ay süreyle ateş ölçme metodu kullanıp ovulasyon zamanının doğru belirlenmesi gerekir.

Bir Cevap Yazın