Detoks neden ve nasıl yapılmalıdır?

Vücudunuzda devamlı tekrarlayan alerjiler, soğuk algınlığı, yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk ve depresyon belirtileri bulunuyorsa, büyük ihtimalle karaciğeriniz toksinlerle doludur. Artık bedeninizin sinyallerine kulak vermek durumundasınız. Bunu da detoks

detoks

programları uygulayarak yapmanız önerilir.

Detoksun buradaki amacı da, bedenin bu çağrısına karşı tüm toksinlerin temizlenmesi konusunda gerekli yardımı sağlamaktır. Normalde vücudumuz terleme ve idrar yapma gibi yollarla toksinleri dışarı atmaktadır. Her ne kadar vücudumuz bu toksinleri dışarı atmak için programlandıysa da, kötü beslenme, ağır metaller, bilgisayar ve cep telefonu dalgaları, sigara, alkol, kimyasal ilaçlar ve radyasyon gibi etkenler vücudumuza zarar veriyor ve sürecin ilerlemesine engel oluyor. Bu durum bedeninizin görevlerini aksatmasına ve daha fazla enerji harcamasına sebep oluyor. Deri, böbrek ve ciğerler yardımıyla dışarı atılamayan toksinlerin bir kısmı kan dolaşımına geri dönerken, bir kısmı da dokularda depolanmaya başlıyor. Bu birikimler yıllar sonra eklem, beyin, yağ ve diğer dokularda oluşan hastalıklar olarak karşımıza çıkıyor.Bu durumdan korunmak için profesyonel merkezlerde gerçekleştirilen detoks programlarına katılabileceğiniz gibi evlerinizde de detoks programlarını uygulayabilirsiniz. Bu detoks programları sadece sigara, alkol ve yağlı yiyecekleri kapsamaz. Temel amacınız et, balık, süt ürünleri ve hamur işleri tüketimine ara vererek bedeninizin dinlenmesini sağlamak olmalıdır. Bunu da sadece çiğ sebze ve meyve ile taze sıkılmış sebze ve meyve suları tüketerek gerçekleştirebilirsiniz. Bu tüketimin sonuçları hepinizi şaşırtmaya yetecektir. Yapılan detoks sayesinde bedeniniz bir yandan dinlenirken, bir yandan da kendini temizleyerek, onarır. Besinlerin alımı detoks programının ilk adımı olarak değerlendirilmeli. Bu aşamadan sonra doğru nefes alma tekniklerini öğrenerek, oksijen alımınızı da arttırmanız gerekmektedir. Bunu yoga yaparak, açık havada yürüyüşler, egzersizler yaparak sağlayabilirsiniz. Bu çalışmalar, vücudunuzun kas yapısına katkıda bulunurken, arınmasını da sağlayacaktır. Sauna gibi yerlerde terleyerek toksinlerden kurtulmaya çalışmakta, yardımcı bir hareket olacaktır.

Görüldüğü gibi, detoks programları, günlük hayatının içine yayılabilecek süreçlerden oluşmaktadır. Detoks deyince, sadece acil olarak yapmanız gereken diyetleri hatırlamayın, detoksu içine alan pek çok çalışma bulunmaktadır. Bilinçli olarak yapılırsa, fayda göreceğiniz kesindir. Sağlıklı günlerin sizlerle olması dileğiyle..

Bir Cevap Yazın