Deprem çantasında neler bulunmalıdır?

Deprem çantası; deprem sonrasında sizlerin en çok ihtiyaç duyacağı, her türlü gereksinimi içerisinde bulunduran, son derece önemli bir çantadır. İçerisine gereksiz hiçbir şey koyulmamalıdır. Gerekli tüm malzemeler en aza indirgenmiş olarak bu çanta içerisinde yer almalıdır. Bununla beraber aynı zamanda çantanın hafif olmasına oldukça dikkat edilmelidir. Çantanızın ağır olması, deprem anında yanınıza almanızı ve sonrasında da yanınızda taşımanızı zorlaştıracaktır. Şimdi dilerseniz çantanızın içerisinde bulundurmanız gereken malzemelere göz atalım.

depremcantasi

Öncelikli olarak elektrik kesintisine karşı mutlaka çantanızın içerisinde el feneri bulundurmanız gerekir. El fenerinizi çalıştırmanız için de çantanızın içerisinde yedek kalem piller bulunmalıdır. Bu süreç içerisinde televizyon yayınında çeşitli aksaklıklar ve kesintiler olabileceği için yine pille çalışan bir radyo ve radyonuz için de gerek duyabileceğiniz yedek pilleri çantanızda bulundurunuz. Deprem sonrasında büyük bir kalabalık ve kaos ortamı olabileceğinden hem insanları yönlendirmek hem de sesinizi duyurmak için çantanızın olmazsa olmazlarından olan düdüğü de yine mutlaka çantanızın içinde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Deprem sonrasında yiyecek ve içecek konusunda ilk anlarda çeşitli sıkıntılar çekebilirsiniz. Bunun için sizi bir müddet idare edecek kadar, mümkünse kişi sayınıza göre çantanızın içerisine plastik şişe sulardan koymalısınız. Ancak fazlaca koyarak çantanızı ağırlaştırmayınız. Kişi başına bir minik şişe koymanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda hazır paket yiyeceklerden ve çeşitli atıştırmalıklardan da çantanıza ilave ederek, deprem sonrasında bir müddet bunlarla idare edebilirsiniz. Elbette içecek ve yiyecek bulundurduğunuz deprem çantanızı mümkünse altı ayda bir yenilemenizi tavsiye ederiz. Çünkü; yiyecek ve içeceklerin tarihi geçebilir, bu sebeple çantanızı yılın muhtelif zamanlarında güncellemelisiniz.

Deprem sonrasında binaların yıkıntıları sebebi ile etraf toz duman altında olacaktır. Tozdan etkilenmemek için çantanızın içerisinde tozluk bulundurmalısınız. Aynı zamanda göçük altında kalan kişilere yardımcı olmak amacıyla molozları kaldırırken ellerinizin zarar görmemesi için koruyucu eldivenlerden de bulundurmanızı tavsiye ederiz. Yine deprem çantasının olmazsa olmazlarından biri de ilk yardım çantasıdır. Ancak ilk yardım eğitimi almadıysanız bu konuda kimseye müdahale etmemeniz gerekir. Yine de ilk yardım eğitimi almış kişilere yardım amaçlı bu çantayı verebilirsiniz.

Eğer uzun süreli kullanmış olduğunuz ilaçlar varsa bunları da çantanıza dahil etmeyi unutmayınız. Deprem sonrasında bu çanta sizi temel ihtiyaçlarınız açısından bir süre idare edebilir; ama sonrasında tükenecektir ve beraberinde yeni ihtiyaçlarınız doğacaktır. Dolayısıyla çantanız içerisine bir miktar para almanız da sonrasında size oldukça yardımcı olacaktır. Eğer evinizin deprem sigortası varsa bunları belgeleyen evrakların aslını yahut fotokopisini de çantanıza koymanızı tavsiye ederiz.  Bununla beraber deprem çantası sizin kişisel çantanız olacağı için bu listede yer alanlar dışında istediğiniz herşeyi bu çantaya dahil edebilirsiniz. Dilerseniz bir telefon, şarj aleti, yağmurluk, pike, çadır… Ve daha pek çok alternatife çantanızda yer verebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın