Orkide nasıl yetiştirilir?

orkide1Orkide, çiçekler arasında en dayanıklı olan çiçek türlerinden biridir. Dünya’nın hemen hemen her yerinde yetişebilen bu çiçek, çok geniş bir coğrafya yelpazesi üzerinde yayılmıştır. Beyazdan mor tona kadar, ağırlıklı olarak sarı ve bordo olmak üzere; birbirinden çeşitli, birbirinden güzel renkleri vardır. Bununla beraber mavi ve kırmızı renkleri bulunmaz. Orkideler özellikle soğuk iklim kuşağına sahip bölgelerin soğuk dönemlerinde rahatlıkla yetişebilen çiçeklerdir. Bunun yanında bazı çeşitleri de tropik bölgeleri ve tropikal iklimi sever. Singapur ve Tayland’da yetişen türlerini bu konuda örnek olarak gösterebiliriz. Evinizde yetiştirmek üzere orkide alırken ise dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar bulunur.

Evvela orkide alırken; taze, yeni ve henüz hiç çiçek açmamış orkidelerden tercih etmelisiniz. Eğer çiçek açmış orkidelerden alırsanız, çiçeğinizin ömrü az olacaktır. Yapraklarının ise temiz ve parlak olmasına dikkat etmelisiniz. Orkide, havanın aydınlık olduğu ve ışığı bol alabilen ortamlarda mutlu olur. Ancak aydınlıktan kasıt kesinlikle sıcaklık değildir. Daha doğru ifade etmemiz gerekirse serinliği ve aydınlığı sever. Ülkemizde sıcaklık Mayıs’tan sonra artış gösterdiği için bu bitkinin de çiçeklenmesi Mayıs ayından sonra durmaya başlar. Aynı zamanda klima, diğer tüm çiçekli bitkileri olumsuz olarak etkilediği gibi orkideleri de olumsuz etkiler. Ziyadesiyle pencere önleri orkideler için doğru bir tercih olacaktır.

Diğer bitkiler için olduğu gibi orkide için de musluk suyu zararlıdır. Klorlu su kullanarak direkt sulamak yerine musluk suyunu bir müddet dinlendirdikten sonra kullanırsanız, bu su ile orkideyi her gün azar azar sulayabilirsiniz. Yapraklarını temiz tutmak için zaman zaman silinmesi yeterlidir. Çok sulamaya ihtiyaç duymayan bir bitkidir. Orkide geçirgen ve asitli bir toprak ister. Seyrek aralıklarla gübrelenmesi verimini arttırır. Büyük saksılar yerine orkidenin köklerinin rahat olabileceği kadar bir saksı kullanmanız yeterlidir. Orkide bakımı için özetleyecek olursak; geçirgen toprak ve aralıklı temiz su kullanımı kafi gelecektir.

orkide

Bir Cevap Yazın