Demo nedir?

demo-nedirBilgisayar oyunları, programlar ve ya başka bir ürünü tanıtmak için öncelikle demo sürümü yayınlanır. Bu sürüm ürünün tam versiyonu değildir. Bazı özelliklerini kullanabilirsiniz ve belirli bir kullanım süresi vardır. Bu kullanım süresi geçtikten sonra ürün tam sürümü almanız için sizleri bilgilendirir. Burada karar size kalmıştır.

Firmalar ürünlerini pazarlamak için kullanıcılarına ön izlenim için demo sürümlerini sunarlar. Bu sayede kullanıcı ürünü dener kullanır ve kendisi için yararlı olup olmadığına karar verir. Eğer isterse orijinal sürümlerini bir ücret karşılığında edinir. Bu durum iki taraf içinde çok yararlıdır. Bu sayede kullanıcı denemediği bir programı alıp sonra hüsrana uğramaktan kurtulur. Firma ise daha çok kişiye ulaşarak ürünlerini daha çok satma imkanı bulur.

Bunların yanında demo sürümlerinin farklı bir amacıda vardır. Yeni çıkan ürünlerinin eksiklerini bulmak içinde demo sürümlerinden faydalanırlar. Firma ürününü hazırladıktan sonra demo sürümünü piyasaya sunar. Kullanıcılar bu demo ürünü kullanarak, üründe buldukları eksiklikler firma ile paylaşarak, firmanın tam sürüm için yapacağı çalışmaları yönlendirirler. Bu sayede firma ürününde göremediği sorunları ve eksiklikleri daha kıza zamanda görmüş olur ve tam sürüm ile insanlara daha yararlı ürünler sunmaya çalışır.

Bir Cevap Yazın