Demo yazılım nedir?

indir (3)Neredeyse hepimiz demo oyunlar, programlar veya uygulamalar indirmişizdir, ama hiç düşünmemişizdir demo yazılımın ne olduğunu, işte şimdi sizlere demo yazılımın ne olduğundan, özelliklerinden ve bu demo yazılımının faydalarından bahsederek sizi bilgilendirmeye çalışacağım.
Hadi demo yazılımın ne olduğuna bulmaya çalışalım, ilk önce işe demo kelimesinin anlamına bakarak başlayalım, “Demo” kelimesi Latincede “demonstration” kelimesinden gelmektedir. Pekâlâ, bu “demonstration” kelimesi ne demek, bu kelime, tanıtım, gösterme gibi anlamlara gelmektedir. Demo yazılım da buradan gelmektedir. Yani demo yazılım, tanıtım yazılımı anlamına gelmektedir. Demo yazılımların genellikle orijinal versiyonuna karşılık, sadece birkaç özelliği kullanılabilir durumdadır, bunun yanında bazı demo yazılımlarda da kullanım süresi kısıtlıdır. Şimdi gelelim bu demo yazılımların özelliklerine;

  1. En önemli özellikleri ücretsiz olmalarıdır.
  2. Bu yazılımlar tanıtım amaçlıdırlar.
  3. Kullanım süreleri kısıtlıdır.
  4. Özellikleri kısıtlıdır.
  5. Dağıtılabilirler, yani çoğaltılabilirler.

İnternet âleminde yazılımlar bildiğiniz üzere genellikle ücretlidirler, yani o yazılımı kullanabilmeniz için belirli bir miktar ücret ödemelisiniz. Bu durumda biz kullanıcılar için büyük sorun teşkil eder. Çünkü hiç kimse bir programı görmeden, test etmeden satın almak istemez. İşte böyle durumlarda demo yazılımların avantajları ve faydaları ortaya çıkıyor. Demo yazılımları istediğiniz zaman hemen ve hızlıca indirebilirsiniz ve hemen kurup kullanabilirsiniz. Mesela alacağınız bir yazılımın demosunu indirerek o yazılımın özelliklerini test edebilirsiniz, böylelikle sizin ihtiyaçlarınıza ne kadar cevap veriyor, ne kadar karşılıyor anlayabilirsiniz, hatta aynı türde başka bir yazılımında demosunu indirerek iki yazılımı da karşılaştırma fırsatı bulabilirsiniz ve böylelikle hangi yazılımı alacağınıza karar verebilirsiniz. Demo yazılımların diğer bir avantajı ise eğer siz yazılımı beğenirseniz, hemen yazılımın ücretini ödeyerek lisans anahtarını satın alabilirsiniz ve yazılımı silmeden sadece lisans anahtarını demo yazılıma girerek, yazılımı tam sürüm olarak kullanabilirsiniz.

Sizin de kafanızda bir yazılımı almak varsa önce onun bir demo yazılımını indirerek test edin sonra beğenirseniz satın alın.

Bir Cevap Yazın