Dalgalı saçlar nasıl bakılmalıdır?

dalgalı saçDalgalı saç bakımının doğru şekilde yapılması halinde, yumuşak görünüme sahip buklelerin daha görünür hale gelmesini sağlayabilir. Düz saça nazaran daha avantajlı bir biçime sahip olduklarından bakımının yapılması şartıyla daha özenli bir görünüm elde edilebilir. Bu saç çeşitleri düz saça göre kurumaya daha elverişlidir. Bu sebeple bakımları ihmal edilmemesi gerekir. Düz saçlar gibi saç derisini sarmayan bukleler sebebiyle, saç derisini dengeleyen sebumla sınırlı bir şekilde temas etmesine yardımcı olur.  Bu da saçın doğal döngüsüne eşit olmayan kepek tabakasının oluşmasına neden olur. Bu sebeple dalgalı saç zararlı etkenlere karşı daha hassaslaşır. Daha fazla özen ister. Özellikle ıslak olduğundan dolayı dikkatli olunması gerekir. Banyodan sonra saçların havluyla sarılıp fazla suyunun alınması gerekir. Havluyla yapılacak hareketlerin sert olmamasına özen gösterilmelidir. Dalgaların açılması için geniş ve seyrek dişli tarak kullanılması gerekir. Fırça kullanımı saç tellerini birbirinden daha fazla ayıracağından dolayı, saçların kabarık ve fazla büyük görünmesine sebep olur.

Saçlarınızın dalgalı ya da düz olması beslenmelerinde değişiklik göstermez. Saçların bütün türleri zengin beslenmelidir. İçeriğinde Jojoba yağı, shea yağı gibi maddeler olan şampuanlar ve bakım ürünleri saç tellerinizi faydalı olacak bir tabakayla korunmasını sağlar. Bununla beraber dalgaların doğal bir şekilde kalması sağlanır. Bukleler kurumadan, yapışkan hale gelmeden esnek bir biçimde durur.

Dalgalı saçlar için öneriler

  • Isı saçlara kurutucu etki yapacağından, saçların doğal bir şekilde kurutulması gerekir. Saç kurutma makinesi kullanmanız durumunda, en alt seviyeye ayarlayarak saçınızı kurutmalısınız.
  • Düz maşaların kullanımı saçlarınızın strese girmesine sebep olur. Bunu kullanmak durumunda kalırsanız, saçlarınızı ısıya karşı koruyabilecek saç bakım ürünleri kullanmanız gerekir.
  • Saç kesiminiz sırasında yumuşak katlar tercih ederseniz, dalgalarınızın esnekliği de farklılaşır. Saçların tepe kısmını da çok fazla kısa kestirmemelisiniz.
  • Saçlarınızın sıkı durmasını istememeniz durumunda, bigudileri büyük boy olarak seçmelisiniz.
  • Saçlarınızın uç kısmında da kesin katlar oluşturmamalısınız.

Dalgalı saçlar için bakım kürü

Dalgalı saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için, öncelikle saçınızı iyi tanımalı ve buna uygun şampuan, saç kremi gibi ürünler seçmeye özen göstermelisiniz. Saçınızı yağlanma durumuna göre yıkamak gerekir. Ancak ince telli saçlara sahipseniz, her gün yıkamanız daha uygundur. Kuru saçların ise haftada 3-4 kere yıkanması yeterlidir. Daha sık yıkamanız durumunda saçın nemi kaybolacak ve dengesinin bozulmasına sebep olacaktır. Dalgalı saçlarda nem dengesi korunabilirse, bukleler daha doğal görünümde ve sağlıklı durumda olacaktır. Ayrıca bu durum için uygulayabileceğiniz bir bakım kürü kullanabilirsiniz. Bu kür için;

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı halis zeytinyağı
  • 1 yumurta sarısı

Bu malzemeleri birbiriyle iyice karıştırıp saçlarınıza sürebilirsiniz. Bunun saçınızda yarım saat boyunca beklemesi gerekir. Bu işlemden sonra yıkayarak, durulayabilirsiniz. Bu durum saçlarınızın kurumasını önleyip, bakımlı hale gelmesini sağlayacaktır. Bu bakım kürünü haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Vakit bulamadığınız zamanlarda, her hafta zeytinyağını saç diplerine belirli bir süre masaj şeklinde uygulayarak, kurumasını önleyebilirsiniz. Unutmayın saçların kuruması görünümünü daha sağlıksız hale getirecek ve bununla beraber kırılmalarını kolaylaştıracaktır. Özellikle saçlarınıza sıkça fön, perma ve boya gibi uygulamaları yaptırıyorsanız, saçlarınıza daha fazla özen göstermeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca fönü bile saçlarınıza düşük ısıda uygulamalısınız. Çünkü ısı her daim saçın kurumasını hızlandıran ve çabuk kırılmasını sağlayan bir unsurdur.

Bir Cevap Yazın