Daemon tools nedir, nasıl kullanılır?

daemon-tools Daemon tools, bilgisayar ve programcılık dünyasında büyük pratiklik yaratmış bir sanal sürücü programıdır. Sanal sürücü, bilgisayarınızda bir cd veya dvd okuyucuya ihtiyaç olmadan, bunun yanı sıra okutmanız gereken bir cd veya dvd bile olmadan istediğiniz oyunu, programı ve benzeri dosyaları açabildiğiniz sisteme verilen isimdir. Adından da anlaşılacağı gibi burada okuma işlemini yapan sürücü(driver) de okunacak olan veri de sanaldır. Somut bir cihaz olmadan yapılan bu okuma işlemini gerçekteştiren program ise daemon tools’tur.

Şimdi gelelim bu işin nasıl yapıldığına ve bizim bu programı nasıl kullanacağımıza. Öncelikle, daemon tools programına internetten indirerek sahip olabilirsiniz. Herhangi bir sanal okutma yapmadan önce tabii ki programı temin etmemiz gerekecektir. Programı indirdiğiniz takdirde, çalıştırabilmek için kurma aşamasına geçebiliriz demektir. İndirdiğiniz programa çift tıklayarak ve ilerleme komutlarını takip ederek (türkçe dili mevcut.) programın kurulumu yapabilirsiniz. Kurulum aşamasının da sonuna gelinmesi halinde bilgisayar restart (yeniden başlatma) için sizden izin isteyecek. Evet komutunu tıklayarak bilgisayarın yeniden başlatılmasını bekleyiniz. Bilgisayarın yeniden başlatılmasının ardından monitörde, sağ alt köşede, saat gösteriminin yanında resimde de görebileceğiniz gibi bir logo bulunacaktır. Bu logo kırmızı renk ise daemon tools kapalı, yeşil veya mavi renk ise daemon tools açık anlamına gelmektedir. Eğer daemon tools kapalı görünüyorsa; daemon tools simgesine sağ tıklayarak programı açma komutuna basınız. Bu sayede bilgisayarda tıpkı sahip olduğunuz sürücüler gibi yeni fakat soyut bir sürücü oluşturacaksınız. Sürücü sayısını kullanımınıza göre bir ve dört arasında seçebilirsiniz. Örneğin; aynı anda iki oyun birden yüklemek isterseniz veya çift dosyalı bir oyunun iki dosyasını da aktif etmek isterseniz çift sürücü kullanabilirsiniz. Bu sayede daha pratik bir kullanım elde edersiniz. Şimdi bu sürücüleri nasıl kullanacağımıza gelelim. Aktif ettiğiniz sürücüleri daemon tool simgesine sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz. İmleci bu sürücülerin üzerine getirdiğinizde sizden herhangi birer hedef isteyeceklerdir. Bu hedefler iso, bwt, cdi, b5t, b6t, cdd, cue, nds, nrg ve pdi uzantılı olabilir. Bu uzantılara sahip herhangi bir dosyayı gösterdiğimizde daemon tools bunu işleyerek bize, adeta cd veya dvd sürücümüze taktığımız bir cd gibi veriler sunacaktır. Böylece yaptığımız işlemi somuttan soyuta aktarmış oluruz. Elimizde herhangi bir veri(cd, dvd, blu-ray) dahi yokken oyun yükleyebilir, program kurabiliriz.

Daemon tools bu yönüyle teknoloji dünyasında büyük kolaylığa yol açmış, verilerin yalnızca internetten temin edilerek, en gerekliden en gereksize her programa ulaşılabileceğini kanıtlamıştır. Eskiden cd ve dvdler bilgisayardaki okuyucu cihazlara okutulurken artık bunun yerini pratik ve veri kirliliğine yok açmayan image programları (daemon tools) aldı. Bu sayede bir kaç dakika içinde indirdiğiniz programı kurup yükleyip kullanabilmekteyiz. Aksi takdirde doksanlı yıllarda oluşan cd ve benzeri disklerin kirliliği o hızla devam edecekti. Böylece büyümekte olan büyük bir sorunun da önüne geçilmiş olundu.

Bir Cevap Yazın