Çocuklarınızı nasıl yetiştirmelisiniz?

Çocuk yetiştirme konusunda anne ve babalar çok dikkatli olmalılar. Aynı zamanda anne ve baba adaylarının da evlenmeden önce bu konu hakkında malumat sahibi olmaları gerekir. Bugün gördüğüm kadarıyla aman çocukların üzerine gitmeyin, baskı yapmayın, rahat bırakın gibi saçmalıklardan ibret olan bir takım nasihatler var. Rahat bırakılan ve eğitilmeyen çocuk, dışarıdaki kötü bilgilerin ve ahlakın oltasına takılır. Kaldı ki bazı küçük çocukların ağzında dolaşan ağır küfür ifadeleri, acayip şarkılar bunların göstergesi.indir

Ağaç yaş iken eğrilir. Bu nedenle yedi yaşından itibaren çocukların Kuran-ı kerime ısındırılması gerekir. 10 yaşında ise, namaza başlatılmaları uygun olacaktır. Çocukların erken yaşta din eğitimi almaları, ilerleyen yaşlarında daha dinamik ve sosyal, kültürel bakımdan dolgun olmalarını sağlar. Geleceğe faydalı bir fert olur. Bazı anne ve babaların yaz kurslarına bile çocuklarını vermekten korktuklarına tanık oldum. Söz konusu bir baba, çocuğunu camiye “daha ufak kafası karışmasın diye göndermiyorum” diyebiliyorsa, İslam ilminin kafa karıştıran mı yoksa ahlakı aşılayan mı olup, olmadığına karar verememiş. Böyle kimselerin çocukları, büyük bir boşluk içerisinde olduklarından ya internet kafelerde gezerler ya da, sokaklarda kötü söz ve işler yaparlar.

Anne ve baba olarak çocuklarınızn oturmasından kalkmasına kadar her şeyini güzel bir terbiye içerisinde verin. Onlara doğruyu ve yanlışı ufak yaşlarda anlatın. Bazılarının dediği gibi, çocuğun yaşı küçük gitme üstüne gibi saçmalıklara kulak asmayın. Ufak yaşlarında sözünüzü dinletemez ve saygıyı, sevgiyi, ahlakı vermezseniz, büyüyünce nasıl üzerinde irade sahibi olacaksınız. Zaten çocukluğunda doğruyu bulan kişi, büyüdüğünde milletine ve ailesine sahip çıkabilecek bir ahlaka sahip olacağından, onun üzerinde irade, hakimiyet kurmaya gerek kalmayacak. Bu nedenle anne ve babaların çocukların küçük yaşlarından itibaren saygı, sevgi, ahlak ve İslam ilimlerini öğrenmeleri için çocuklarına baskı kurmaları, onlara bu ilimleri sevdirerek öğretmeye çalışmaları büyük bir vazifedir.

Bir Cevap Yazın