Çocuğa boşanma haberi nasıl verilir?

bosanma ve cocukKüçük yaşta çocuğu olan evli çiftler, boşanma konusunda herkesten çok daha duyarlı ve dikkatli olmak zorundadırlar. Zira, uzmanlar 3-6 yaş grubu çocukların boşanma olaylarından gelecekte izlerini taşıyacak derecede etkilenebildiklerini belirtmektedirler. Bu nedenle, çiftler, boşanma kararı alındığında bu kararın çocukla paylaşılması kısmını uzman eşliğinde ya da en azından bir uzmandan alınan tavsiye doğrultusunda uygulamalıdırlar.

Çocuklar, boşanma gibi travmatik durumlardan kendilerine yansıtılan etkiler doğrultusunda anlam çıkarırlar. Anne ve babalarını üzgün, kızgın gördüklerinde boşanmanın da kötü birşey olduğu düşüncesi ile korku ve üzüntü yaşarlar. Anne ve babalarının eskisi gibi olduğunu, evde bir kavga, kaos ortamı yaşanmadığını görürlerse gerçekleşmekte olan önemli değişimden hiçbir şekilde negatif bir şekilde etkilenmeyecektirler.

Bu nedenle, boşanma kararı mutlaka gerekli ise alınmalı, bu kararı almak konusunda da aceleci olunmamalı, ancak ayrılık kesinse bunu çocukla paylaşmadan önce çiftler kendi aralarında konuşup çocuk karşısında aynı söylemleri kullanabilecek söz birliğini oluşturmalıdırlar.

Uzmanlar, boşanma ve evden bir ebeveynin gitmesi olayı yaşandığında çocukların ilk hissiyatlarının bunun kendi suçları olduğu yönünde oluştuğunu belirtmektedirler. Yaramazlık yaptığı, annesi veya babasını üzdüğü için bunun yaşandığını düşünen çocuk, evden giden annesinin ya da babasının artık kendisini sevmeyecek olmasından korkabilmektedirler. Bu nedenle çocukla gerçekleştirilen konuşmada evden kimin gideceği belirtilirken ve tüm satır aralarında onu ne kadar sevdiklerinden, bu durumun kesinlikle değişmeyeceğinden, yaşananlar konusunda onun hiçbir suçu olmadığından muhakkak bahsediliyor olunmalıdır.

Çocuklar bizim şahsi varlıklarımız değildirler. Toplumun yapı taşları olan çocuklar konusunda ciddi sorumluluklarımız bulunmaktadır. Onların geleceğini olumsuz etkilememek için yaşantımızın her anında onların psikolojilerini korumak durumundayız. Boşanma gibi tüm taraflar için travmatik olan bir durumun yaşanması halinde ise çiftler öncelikle çocuklarını sonra kendilerini düşünmelidirler. Çocuklarının yaşamında maddi, sosyal ve manevi anlamda çok fazla değişim olmayacak şekilde tüm planlamalar yapılmadan onunla bu karar paylaşılmamalı, paylaşılırken de onun bir kriz ortamı yaşandığı düşüncesine kapılmaması mutlaka sağlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın