Paraşüt nasıl açılır?

parasutAçık havada, atmosfer içinde, belirli bir yükseklikten atlanıldığında, büyük bir şemsiye gibi açılarak, havanın itme ve kaldırma kuvvetinden yararlanarak,  kişinin yere zarar görmeden, yavaş bir şekilde inmesini sağlayan araca “paraşüt” denir. Geçmişte, büyük oranda askeriyede kullanılmakta iken artık paraşüt birçok spor dalına eklenerek farklı heyecanların oluşmasını sağlamış olup ve bizzat yalın atlayış şeklinde kendisi de bir spor dalı haline getirilmiştir.

Paraşütün mekanizmasında “bohça” adı verilen ana bir  bölme bulunur. Paraşüt bohçası, özel bir kayış sistemi ile paraşütçüye bağlıdır. İçinde ipek ya da naylondan yapılmış olan kubbe görünümlü şemsiyemsi kısmı yani ana paraşütü, “pilot paraşütü” de denen yedek paraşütü, paraşütün açılmasını sağlayan ara ipleri ve paraşütü havada askıda tutan esas ipleri bulundurur. İp şeklindeki bu uzantılar klasik paraşüt mekanizmasında paslanmaz çelikten yapılmıştır ve ucundaki sap çekildiğinde bohça tabir edilen kısmın ve dolayısıyla paraşütün açılmasını sağlamaktadır. Bohçadan ilk önce pilot paraşütü çıkar ve bu paraşüt ana paraşütün bohçadan çıkmasını sağlar. Paraşütçünün tüm bu mekanizmayı aktif hale getirmesinin yani paraşütü açmasının yolu uzantısı olan ipleri çekmesidir. Açılan paraşüt yine ipler vasıtası ile pilot tarafından yönetilir.

“Modern” diye tabir edilmesi mümkün paraşüt tipi ise geleneksel paraşütten daha küçük ebatta bulunmaktadır. Pilot olarak anılan paraşüt kullanıcısının cebine konan paraşütün, atlama esnasında doğru zamanda çıkarılıp havaya atılarak otomatik olarak açılması sağlanır.

Paraşüt ile atlayan kişi yere indiğinde bacaklarını bükük tutararak yere temasını sağlar ve hemen yerde yuvarlanarak hızını tamamen keser. Aksi halde vücutta ve bacaklarda hasar oluşabilir.

Bir Cevap Yazın