Çinliler neden çubukla yemek yerler?

Tüm dünya toplumlarının mutfak kültürlerinde büyük farklılıklar olsa da çatal, bıçak ve kaşık gibi yemek için kullanılan malzemeler yüzyıllardır hemen hemen aynı yapıdadır. Ancak bu aşamada Çinlilerin farkı ortaya çıkarak, tüm toplumlardan farklı bir şekilde gelişen çubukla yemek yeme adeti insanları şaşırtmıştır. Yapılan tarihi çalışmalar Çin toplumlarının milattan önceki dönemlerde dahi çubukla yemek yediğini ortaya çıkartmıştır.

Çinlilerin çubukla yemek yemesiyle ilgili birçok teori olsa da yaygın olarak kabul edilen tek görüş, 2500 yıl önce yaşanan savaş ve kıtlık teorisidir. Milattan önce 6. yüzyıl civarında Çin’de yaşanan kıtlık nedeni ile ülke ekonomisi durma noktasına gelinden, Çin imparatoru yeni fetihler yapılması gerektiğine karar vermiştir. Ancak imparatorun elinde savaş için gerekli olan mızrak, kılık ve ok başı gibi aletleri yapacak yeterli maden olmadığından tüm Çin halkına çağrıda bulunmuştur. Çin halkı elinde olan tüm savaş aleti yapılabilecek metal eşyayı imparatora getirmiştir ve eritilen bu metaller ile savaş aletleri yapılmıştır.

Ülke kıtlık arifesinde olduğundan ve yeni fetihler ile ekonominin canlanması Çin’in devamlılığı açısında kritik olduğundan, imparator tüm ülke genelinde ne kadar metal eşya varsa erittirmiş ve savaş aletleri yaptırmıştır. Bu durumun sonucu olarak da Çinlilerin elinde kalan sadece bambu ağaçları olmuştur ve yemek yemek için de gerekli tüm aletler çubuklardan yapılmıştır. Bu dönem içerisinde tabak, bardak sürahi gibi aletlerin yanı sıra yemek için çubuklar da yapılmıştır. Uzun süre boyunca bambu çubuklar ile yemek yiyen Çin halkı bu duruma alışmıştır ve günümüzde de Çin kültürünün önemli bir parçası olan çubukla yemek yeme adeti doğmuştur.

Bir Cevap Yazın