Çinliler neden çubukla yemek yerler?

Tüm dünya toplumlarının mutfak kültürlerinde büyük farklılıklar olsa da çatal, bıçak ve kaşık gibi yemek için kullanılan malzemeler yüzyıllardır hemen hemen aynı yapıdadır. Ancak bu aşamada Çinlilerin farkı ortaya çıkarak, tüm toplumlardan farklı bir şekilde gelişen çubukla yemek yeme adeti insanları şaşırtmıştır. Yapılan tarihi çalışmalar Çin toplumlarının milattan önceki dönemlerde dahi çubukla yemek yediğini ortaya çıkartmıştır.

Çinlilerin çubukla yemek yemesiyle ilgili birçok teori olsa da yaygın olarak kabul edilen tek görüş, 2500 yıl önce yaşanan savaş ve kıtlık teorisidir. Milattan önce 6. yüzyıl civarında Çin’de yaşanan kıtlık nedeni ile ülke ekonomisi durma noktasına gelinden, Çin imparatoru yeni fetihler yapılması gerektiğine karar vermiştir. Ancak imparatorun elinde savaş için gerekli olan mızrak, kılık ve ok başı gibi aletleri yapacak yeterli maden olmadığından tüm Çin halkına çağrıda bulunmuştur. Çin halkı elinde olan tüm savaş aleti yapılabilecek metal eşyayı imparatora getirmiştir ve eritilen bu metaller ile savaş aletleri yapılmıştır.

Ülke kıtlık arifesinde olduğundan ve yeni fetihler ile ekonominin canlanması Çin’in devamlılığı açısında kritik olduğundan, imparator tüm ülke genelinde ne kadar metal eşya varsa erittirmiş ve savaş aletleri yaptırmıştır. Bu durumun sonucu olarak da Çinlilerin elinde kalan sadece bambu ağaçları olmuştur ve yemek yemek için de gerekli tüm aletler çubuklardan yapılmıştır. Bu dönem içerisinde tabak, bardak sürahi gibi aletlerin yanı sıra yemek için çubuklar da yapılmıştır. Uzun süre boyunca bambu çubuklar ile yemek yiyen Çin halkı bu duruma alışmıştır ve günümüzde de Çin kültürünün önemli bir parçası olan çubukla yemek yeme adeti doğmuştur.

9 thoughts on “Çinliler neden çubukla yemek yerler?

 • 23 Mayıs 2014 tarihinde, saat 14:32
  Permalink

  peki çorbayı nasıl içiyorlar ki merak ettim

  Yanıtla
 • 20 Eylül 2013 tarihinde, saat 16:34
  Permalink

  Bende neden ağaçtan kaşık yapmadıklarını merak ettim doğrusu. Emre Beyin yorumuna katılıyorum, modernleşeceğiz, avrupalı olacağız diye insanlarımız türkçemiz dahil herşeyi katlediyorlar. Yazık…

  Yanıtla
 • 17 Eylül 2013 tarihinde, saat 19:20
  Permalink

  ağaçtan kaşık yapıla biliyor ama . neyse uyandırmayın boşverin

  Yanıtla
 • 15 Eylül 2013 tarihinde, saat 00:22
  Permalink

  adamlar kültür olarak çubukları bile tutsunlar ellerinde kaybetmeden gelecek kuşaklara bıraksınlar bizim insanımızda diline kadar her şekilde yozlaşmaya doğru gitsin örnek arayan varsa Merve’ nin yorumuna bakabilir. “bence coqqq güzel” “k” yerine “q” kullanmak nedir abi.

  Yanıtla
  • 23 Mayıs 2014 tarihinde, saat 14:33
   Permalink

   o ne ya öyle k yerine niye q kullanıyorsun ki

  • 20 Mayıs 2015 tarihinde, saat 18:46
   Permalink

   haklısın kardeşim nesillerimize aktaracağımız dilimiz böyle kirlenmekte. Bunun kaynağı ingilizceye havalı dil gözüyle bakmak ya da cool olmakçabalarıdır. nesillerimizin bağımsızlık sembolümüz olan dilimizi kirletmeden nesillerimize aktaralım ve dilimizde q yok x yok bunada dikkat edelim lütfen MERVE

 • 24 Aralık 2012 tarihinde, saat 19:09
  Permalink

  bence coqqq güzel

  Yanıtla
 • 28 Haziran 2012 tarihinde, saat 04:10
  Permalink

  belki de tasa filan koyup bardaktan içer gibi dikiyorlardır çorbayı(yalnız azcık üfürmeleri gerek ben ayranla deniyorum öyle sorun olmuyor)
  merak ediyordum ben de teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 • 08 Nisan 2012 tarihinde, saat 14:03
  Permalink

  Hımm Bilgilendirme İçin Teşekkür ederim. Merak Ettiğim Bir Konu idi gerçekten , . Merak ediyorumda Çorbayı nasıL içiyorlar 😀 .

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: