Cilt nedir ve nasıl çalışır?

Cildimiz en büyük organımızdır. Vücudumuzun toplam ağırlığının yaklaşık  %15i kadar ağırlığı vardır.  Cilt yaklaşık %70 su, %25 protein ve %5 kadar yağdan oluşmaktadır. Cildimizle birlikte doğar ve yaşlanırız. Cildimizin esas görevi organlarımızı korumaktır. Bu sayede dışarıdan alınan darbelere karşı dayanıklı oluruz .

Cildimiz, vücudumuzun giysisi ve kılıfıdır. Pek çok özelliği vardır. Cilt alt yapısında, çıkan kıllar sayesinde gözlerimizi korur. Burnumuzdaki kıllar böceklerin ve tozun girişini engeller. Gözkapağına bağlı olan sinirler sayesinde göz açılıp, kapanarak mikroplara karşı önlem alır. Cilde yapılan bir masaj veya yumuşak donuşlar sayesinde,  stres hormonu düşer, oksitosin hormon seviyesi yükselir. Bu sayede, kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız. Kendini sebum ismi verilen yağı üreterek yağlar ve gevşetir. Fakat gözenekler yolu ile toksin emebilir. Çok güneş altında kaldığınızda kendini korumak için rengini koyultur.(Bronzlaşma) Temizlenmeyen cilt, bir süre sonra ölü hücrelerin yığılması ile kalınlaşır ve çatlar. Bu nedenle oksijende alamayacağından cansız ve hastalıklara açık hale gelir. Cildi sürekli temizlemek ve ölü hücrelerden arındırmak daima genç kalmasına sebep olacaktır. Cilt temizliği için, buhar banyosu, peeling ve maske kullanımı önerilmektedir. Buhar maskesi ile gözenekler açılır ve ölü hücreler dağılır. Peeling, cilt yüzeyini soyup temizler. Bu konuda çalışan ünlü laboratuarların ürünleri ile, doğal peeling ve maskelerde vardır. Özellikle bal, kil ile yapılan maskeler çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Büyük şehirlerde yaşayan bizler, hava kirliliği, stres ve duman gibi dış etkenler ile cildimize zarar veriyoruz. Yediklerimizin de cilt sağlığında önemi büyüktür. Bol sebze ve meyve, balık gibi besinler  ile beslenmek çok önemlidir. A, D,C, E ve K vitamini cilt sağlığımız için gereklidir. Stressiz ve spor yapılan bir hayat tarzı cildimiz için gereklidir.

Bir Cevap Yazın