Cilt neden kırışır?

İnsanların yaşlandıkça yüzünde oluşan kırışıklıklar, kişinin ruhu her zaman genç kalsa da fiziksel yaşında belli olmasına neden olur. Gençlik yıllarında konuşurken kişinin farkında dahi olmadan yaptığı mimikler, zaman içerisinde cildin dış yüzeyinde belirgin hale gelen çizgileri yani kırışıklıkları oluşturur. Genel olarak insanların şakak, yanak, göz çevresi ve alın bölgesinde belirginleşen kırışıklıklar, 30’lu yaşlara girilmesiyle kendini belli ederken 40’lı yaşlardan son etkisini iyice arttırır.

40’lı yaşlarda sorun haline getirilmeye başlanan kırışıklar, 60’lı yaşların vazgeçilmeyen unsuru haline gelerek sabit hale gelen kırışıklıklara ek olarak yüzün belirli bölgelerinin de sarkmasına neden olur. Cildin esnek yapısının zaman içerisinde bozulmasına neden olan birçok faktör olmasına rağmen bunların en belirgin ve kişinin üstesinden gelmek için herhangi bir şey yapamacağı etkilerin başında; genetik faktörler ve yerçekimi kuvveti yer almaktadır.

Kişinin genetik yapısından kaynaklanan cilt kırışıklıkları, günlük hayatta iletişim kurulurken kullanılan mimiklerin oluşturduğu çizgilerin belirginleşmesidir. Yüzde oluşan kırışıklıklar kişinin vücudunun yerçekimi etkisine maruz kalması, yüzün her zaman aşağı doğru çekilmesine neden olur. Kırışıklıkların oluşmasındaki en büyük nedenler birisi de güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınmasıdır.

Güneş ışınlarının yaşlandırıcı etkisinden bahsedilmesinin nedeni; cildin gözenek yapısının bozulmasına ve cildin sıkı yapısının da bu nedenden ötürü kaybolmasındandır. Cildin doğal esnekliğini ve sıkılığını sağlayan gözenekli yapı, güneş ışınlarına maruz kalınması ile sürekli bozulur. Her ne kadar cilt 28 günlük inanılmaz bir süreyle insan vücudunda kendini en hızlı yenileyen organlardan biri olsa da, yaşlanmanın getirdiği metabolizma yavaşlamasıyla cildin de kendini yenilemesi büyük oranda yavaşlar. Yaşlı insanların yaralarının çok uzun sürede iyileşmesinin temel nedeni de budur.

Yüzde oluşan kırışıklıkların bir diğer önemli nedeni de sigara kullanılmasıdır. Sigara dumanın içerisindeki genel anlamda insan sağlığına her açıdan zararlı kimyasallar, cilt içinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Tüm bunların ötesinde B2 ve C vitamini eksikliği, beslenme bozuklukları, iklim şartları, stres, dengesiz beslenme, yeterli su içmeme ve dolaşım sistemini hareketlendirici düzenli egzersizler yapmamak da cildin kırışma nedenleri arasındadır.

Bir Cevap Yazın