Çatlaklar nasıl geçer?

Birçok kadının ortak problemi olan cilt çatlakları, özellikle doğum sonrasında karın bölgesinde büyük bir estetik sorun halini alır. Aslında cilt yüzeyinde oluşan çatlakların sağlık açısından herhangi bir riski yoktur ancak estetik görünüm açısından oldukça olumsuz bir görüntü oluşmasına neden olabilirler. Cilt çatlakları en basit tanımla, yüzeyde oluşan gerilmenin etkisine dayanamayarak esnekliğini kaybeden cildin çatlaması olarak açıklanabilir.

Cilt çatlakları insan cildinin esnek yapısına rağmen cildin kısa süre içerisinde daha fazla esneyememesi sonucu dış dokunun bozulmasından kaynaklanır. Cildin yüzey bölümünde oluşan çatlaklar 10 cm uzunluğa ve 2 cm genişliğe sahip olabilir. Derinin kısa süre içerisinde çok fazla gerilim kuvvetine maruz kalması sonucu oluşan çatlaklar, ilk evrede pembe renktir. Derinin alt tabakasının görünmesinden ötürü pembe renge sahip olan çatlarlar daha sonraları önce mor sonraasında da beyaz renk alır.

Cilt çatlaklarının kendi kendine geçeceğine dair olan inanış, yalnızca ergenlik döneminde meydana gelen çatlaklar için söz konusu olan ancak bu dönemde de oluşan tüm çatlakların tamamen geçmesi mümkün olmayan bir durumdur. Bazı ergenlik dönemi çatlakları zaman içerisinde kendi kendine iyileşerek küçük bir iz halini alırken, aynı kişinin farklı bölgesinde oluşan başka bir çatlak iyileşmeyebilir. Gençlik döneminde cildin kendini yenileme kapasitesi ve hızı çok fazla olduğundan, bu dönemde oluşan çatlakların etkisi de daha kısa süre içerisinde geçebilmektedir.

Yetişkinlik döneminde oluşan cilt çatlaklarının kendi kendine geçmesi ise maalesef söz konusu değildir. Çatlakların iyileşme ve görüntüsünün değişme süreci tamamen kişinin genetik faktörlerle belirlenen cilt yapısına ve cildin kendini iyileştirme yeteneğine bağlıdır. Bazı insanlarda birkaç yıl içerisinde çok silik hale gelebilen çatlaklar, kimilerindeyse uzun yıllar boyunca ilk günkü görüntüsünü koruyabilir. Örneğin; hamilelik döneminde karnın aşırı oranda şişmesiyle oluşan karın bölgesi çatlakları, kendi kendine çok büyük bir ihtimalle geçmeyecektir.

Yetişkinlik döneminde oluşan çatlakların kendi kendine mucizevi bir şekilde geçmesini beklemek yerine, uzman bir plastik cerrah ya da dermatolog ile iletişime geçilmesi çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Bir Cevap Yazın