Çıban otunun faydaları nedir?

Çıban otu daha çok kuru topraklarda, fundalıklarda, yol kenarlarında, ormanların içinde yetişen bir bitkidir. Dokunulduğunda kopacak kadar çok hassas yapraklara sahip olan bitkinin en dayanıklı türleri ormanda meşe ağaçlarının altında yetişenleridir.  Mayıs ve Ağustos arası çiçeklenen çıban otunun, çiçeklerinin olduğu sapları toplanır ve kurutulur. Çiçeklerinin rengi açık mavi ve menekşedir. Halk arasında bilinen isimleri yavşan otu ve Avrupa çayıdır. İçeriğinde acı maddeler, tanin, glikozitler, temel yağlar ve C vitamini bulunur. Tentür ve çay elde edilerek, dâhili ve harici olarak kullanılır. Romalılar tarafından çok eski dönemlerden beri kullanılan çıban otu, tüm hastalıkların ilacı olarak görülmüştür. Böylesine şifalı özelliği bulunan bitkinin kıymetini bilmemiz gerekir.

Çıban otu faydaları nedir?

çıban otu

  • Kolesterol oranını düşürmekte oldukça etkili bir bitkidir. Günde içilecek 2 bardak çıban otu çayı bunun için yeterlidir.
  • Kronikleşen egzama ve cilt hastalıklarına iyi gelir.
  • İştah açıcı, sakinleştirici ve hafızayı kuvvetlendirici etkisi fazladır.
  • Romatizma ağrıları için haricen sürülmesi ağrıların azalmasına yarar.
  • Kan temizleyici özelliği bulunan bitki, kaşıntılara da iyi gelir.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıkları için kullanılır.
  • İdrar ve mesanede bulunan kumları düşürmede ve gut hastalığında faydalıdır.
  • İltihaplı ve zor iyileşen kronikleşmiş hale gelmiş olan yaralarda kullanımı olumlu sonuçlar verir.
  • Unutkanlık ve hafıza sorunlarına faydalı bir bitkidir.
  • Zihinsel çalışanlar için etkin şekilde rahatlama sağlar.

Çıban otu başka şifalı bitkiler ile beraber kullanıldığında da hastalıklar üzerinde iyileştirici etkileri bulunan bir bitkidir. Bitkisel tedavi için oldukça sık kullanılan bu karışımların tedavi edici özellikleri bulunduğundan tercih edilir. Farfara otu, çıban otu, ısırgan otu, kereviz kökü, sinir otu, Hindiba kökü, ciğer otu, Hindiba çiçeği gibi bitkiler, çıban otu ile karıştırılıp çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Bunun için bir uzmandan yardım alarak kullanmanız, doğru karışımları hazırlamanız için önerilir. Bu karışımları hazır olarak bulabilirsiniz. Belli bir düzende çıban otu çayının içilmesi vücuttaki kireçlenmeleri önlemesi ve dinçlik vermesi için önerilir. Ruhsal açıdan sağladığı rahatlık nedeniyle, günde 2 bardak çay olarak tüketmeniz uygundur. Sağlıklı bir yaşam sürmek, doğanın nimetlerinden doğru olarak faydalanabilmek için bilinçli tercihler yaparak hareket etmeliyiz.

Bir Cevap Yazın