Ceviz kabuğuyla doğal saç boyası olur mu?

cevizCeviz içindeki şekliyle insan beyninin şekline benzerliğiyle birlikte yüzyıllardan beri konuşulan ve dile getirilen huşlardan biridir. Bu konuda son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda dikkat çekici bazı sonuçlara göre, ceviz kabuğu ile cevizin kendisinin insan beyni için faydaları inanılmayacak kadar fazla olduğunu göstermiştir. Cevizin iç kısmında olan minerallerin, insan beyninin ihtiyaç duyduğu mineraller arasında oldukça büyük benzerliğin olması oldukça hayret verici bir etkendir.

Günlük yaşamda cevizin faydalarını bilinçli olarak, cevizi bilerek ya da bilmeyerek kahvaltıda, tatlılarda ya da çerez olarak tüketiyoruz. Ceviz aslında vücut sağlığı için çok büyük bir önem taşır.

Cevizin yapısı incelendiğinde, ilk sırada karşılaşılan yeşil kabuk, daha sonra oldukça sağlam yapıda olan sert ceviz kabuğu ve sert kabuğun altında yer alan cevizin aynı beyin kıvrımlarına benzer meyvesine ulaşılır. Bu konuda göz ardı edilmemesi gereken bir diğer özellik ise, çoğu gıda türünde de yer alan yüksek oranda olan minerallerin ceviz kabuğunda da yer almasıdır. Özellikle vücutta beyin sağlığı için yeterince tüketilmesi tavsiye edilen ceviz, insan beyninin ihtiyaç duyduğu gümüş iyonunu içeriğinde barındıran çok kıymetli besin kaynağı olarak ön plana çıkmaktadır. Bu yüzden bilim adamlarının bu konuda yaptıkları incelemelere göre, ceviz kabuğu kolesterolün dengede tutulmasına ve yüksek kolesterol değerlerinin düşürülmesi açısından çok faydalıdır.

Ceviz ve ceviz kabuğunun sağladığı faydaların arasında böbrek, mide ve bağırsakların rahatsızlıklarına iyi gelmesi de sayılabilir. Bunun dışında vücutta aşırı şiddetli seyretmeyen rahatsızlıkların iyileşmesi içinde ceviz kabuğu ve cevizin tüketilmesi tavsiye edilir.

Bunun dışında ceviz kabuğu kullanarak saç sağlığı için doğal ve sağlıklı bir saç boyası hazırlanabilir. Saç sağlığının korunması için bitkisel ve doğal yollardan elde edilmiş olan saç boyaları arasında önemli bir yeri olan ceviz kabuğu boyasının hazırlanması da son derece kolaydır.

Ceviz kabuğu ile hazırlanan saç boyası yapımı

  • 1 avuç kırılmış ceviz kabuğu
  • 6-7 adet ceviz yaprağı
  • 2 su bardağı su

Ceviz kabuğu kullanarak doğal ve sağlıklı saç boyasının hazırlanması için, ilk aşamada bir avuç kadar kırılmış ceviz kabuğunu bir havan kullanarak dövmeli ve toz haline getirilmelidir. Daha sonra 6-7 adet ceviz yaprağını uygun boyda bir tencereye ilave edilen iki su bardağı suyun içine ilave edip, ocağa alın. Bu elde edilen karışımı ocakta birkaç dakika kaynattıktan sonra, üstüne toz şekline getirilen ceviz kabuklarını ilave edip 4-5 dakika kadar hep birlikte kaynatın. İstenen sürede kaynamış olan karışımı ocaktan alıp soğumaya bırakın. Bu elde edilen karışımın soğumasından sonra, içindekileri bir süzgeç yardımıyla süzerek cam bir şişeye doldurup, ardından kullanılmak üzere hazır bekletin.

Ceviz kabuğu ve doğal saç boyama nasıl yapılır?

Daha önceden hazırlanmış ve bir şişe içine doldurulan ceviz kabuğu boyasıyla düzenli olarak her gün saçlarınızda yarım su bardağı kullanabilirsiniz. Kullanımdan sonra hazırladığınız şişedeki boya tükendikten sonra saçlarınızın daha parlak, canlı ve sağlıklı olan doğal bir renge kavuştuğunu görebilirsiniz. Eğer saçlarınızın içinde aşırı derecede beyazlık varsa, ceviz kabuğu boyasını 1-2 ay süreyle devamlı şekilde tekrarlayarak saçlarınıza uygulamanız daha iyi olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken, ceviz kabuğu boyasıyla boyama sırasında ellerinizi de boyayacağı için boyama işlemine başlamadan önce, ellerinize mutlaka eldiven takmayı ihmal etmeyin. Çünkü başka saç boyalarında olduğu gibi, ellerde kına rengine benzer ve kolayca temizlenmeyen bir görünüm olacaktır. Fakat bunlara uyduğunuz takdirde, saçlarınızın kimyasal maddelerden etkilenmeden, doğal yollarla güzel bir renge kavuştuğuna şahit olacaksınız. Her alanda olduğu gibi, cildinize ve saçlarınıza da doğallık konusunda aynı önemi vermenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın