Mantar kompostu nasıl hazırlanır?

mantarMantar kompostu mantarların yetiştirme ortamı olan toprak yani mantar toprağıdır. Bu toprağın PH dengesi sağlanmış, uygun besi ortamı hazırlanmış olan ve dezenfekte edilmiş bir ortam olmalıdır. Mantarın içeriğinde klorofil bulunmadığından, kendi besinlerini üretmeleri söz konusu değildir. Bu nedenle ihtiyaç olan besinleri hazır olarak almaları gerekmektedir. Mantar kompostu ise, mantarların yetişmesi için gerekli olan hazır besi alanıdır. Kompostun mükemmel olması için, içinde olan besinlerin uygun şartlarda hazırlanması şarttır. Kompostun içeriği selüloz, kalsiyum ve azot gibi mantarın ihtiyaçlarını karşılayacak, çürükçül özellikte olmayan zirai atıklardan elde edilir. Bunun içinde selüloz ve azot kaynağı olarak kullanılan ürünler pamuk küspesi, kepek, saman, mısır koçanı ve talaştır. Kompostta PH dengesinin ayarlanması için, tercih edilecek ürünler mermer tozu ve alçı olabilir. Bu ürünler doğru ayarlanırsa, mantar hasatı verimli olur.

Mantar kompostu nasıl hazırlanmaktadır?

Kompostun hazırlanması için, ilk olarak kullanılması gerekli olan materyaller seçilmesi ve bunların harmanlanması gerekir. Bu kompostlar içeriği itibarıyla hem besleyici, hem de oldukça ekonomik bir şekilde hazırlanabilir. Seçilen ve iyice harmanlanmış olan ürünler homojenize edilip, bir çuvalın içine konur. Bu çuvalın tamamı 90 derece sıcaklıkta sabit olacak şekilde suyun içine salınır. Suyun içerisinde 2 saat kadar çuvalın her tarafı ıslanacak şekilde durmalıdır. Bu şekilde çuvalın içeriğinin hem sterilizasyonu sağlanmış, hem de mantarların besin olarak kullanacağı gibi ürünlerin parçalanması sağlanmış olur. Bunun yapılması sırasında kompost dışarıda olan zararlılardan bakteri ve mantarlardan uzak tutulması gerekir. Buna çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu şekilde bakteri ve mantarlara uygun olan bir ortam meydana gelmiş olur. Sudan çıkartılan kompost, çok hijyen bir yüzey üzerine serilip, soğuması için bir süre bırakılır. Kompostun 25-28 dereceye kadar soğumasından sonra, artık ekim işlemine geçilebilir. Uygun koşulların sağlanmasıyla birlikte, mantar tohumu yani misel homojen bir şekilde karıştırılıp, poşetlerin içine doldurulmaktadır. Bu poşetlerin üzeri toplu iğne ile 8-10 yerinden delinip, nemi yüksek ve karanlık bir alanda torbanın içinin sıcaklığı yaklaşık olarak 26-30 derece kadar olacak şekilde 20 gün kadar bekletilir. Kompostun hazırlanmasında bir kaç kiloluk kompostun hazırlanmasıyla, tonlarca ağırlıkta olan kompostun hazırlanması çok farklıdır. Bunun ticari amaçlı olarak yapmayı düşünenler, bunun için kompost hazırlığında profesyonel destek almalıdır. Kompostta kullanılacak olan mantar tohumunun yani miselin oranı, kompostun % 2,5-3 oranında olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Kompost mantar üretilmesi için, hayvansal ve bitkisel atıklar kullanılarak farklı yöntemlerle hazırlanmaktadır. Bu mantar yetiştirilmesi için gerekli bir unsuzdur. Yapımı sırasında daha fazla bitkisel atık kullanıldığı için, iklim farklılıkları yüzünden yöresel olarak farklı bitki türleri kullanıldığından, kompost yapımında da farklı tarifler bulunur. Bitkisel atıkların içinde lignin ve selüloz içerenler doğal ortamda yetişebilir. Doğada bazı ağaç türleri de kendine has olan mantar yetiştirebilir. Bu tür mantarlar çam mantarı, kavak mantarı gibi isimlerle anılır. İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde kullanılan kompostun içerisinde ağaç talaşı ve saman yer almaktadır. İçerisine doğal katkı maddeleri ilave edilip, kompostun içeriği zenginleştirilir. Bunların içerisinde soya küspesi, pamuk tohumu ve kepek gibi mamuller bulunmaktadır. Kompostun hazırlık aşamasında sağlıklı koşulların olması, alınacak hasadın daha iyi olmasında etkili olur.

One thought on “Mantar kompostu nasıl hazırlanır?

  • 02 Ekim 2016 tarihinde, saat 21:04
    Permalink

    Kültür mantari kompostunu nasil hazirlarim aşama aşama anlatirmisiniz

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: