Cape Town neresidir?

cape townCape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden bir tanesi olup, Afrika’nın Avrupa’ya en uzak olan ucunda bulunmaktadır. 1488 yılında Bartelemeu Dias adındaki Portekizli bir kaşif tarafından keşfedilen Cape Town, Güney Afrika’da kurulmuş ilk Avrupa şehri olmuştur. Zira, bu şehir keşfinden itibaren önce Boerler sonrasında da İngilizler’in eline geçmiştir.

Güney Afrika Birliği kurulunca Cape Town bu birliğin başkenti ilan edilmiştir. Bir dönemi ırkçı rejimlerin oluşturduğu siyasi çalkantılar ile geçiren şehir için 1990’lı yıllar, ırkçılığın sonlandığı ,  siyasi ve sosyal huzurun oluştuğu yıllar olmuştur.

Cape Town’un nüfusu 3,5 Milyon civarında olup, bu nüfusun 500 Bin ila 1 Milyon arası bir kısmının Müslüman olduğu bilinmektedir.

Cape Town bünyesinde bazı çelişkileri barındıran bir şehirdir. Fakirlik, açlık ile adeta özdeşleştirilmiş Arika kıtasında oldukça gösterişli ve güzel bir şehir olarak bulunmaktadır; Fransız göçmenlerce yapılmış çok güzel bağ evleri de şehrin etkileyici güzellikleri arasındadır; zaten genel olarak Güney Afrika Cumhuriyeti genel Afrika algısının oldukça dışında bir ülkedir.  Cape Town bu gösterişine ve güzelliğine paralel olarak modern gökdelenlerle dolu kesimleri kadar, izbe gecekondu mahallelerine de sahiptir.

Cape Town, her bölgeden ve ülkeden yoğun olarak turist çeken bir destinasyondur. Görülmesi gereken önemli yerlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

Table Mountain (Masa Dağı): Teleferik ile çıkılan Masa Dağı  şehre yönelik kuşbakışı bir seyrin gerçekleştirilebileceği en ideal yerlerden biridir. Bu nedenle de fotoğraf çekebilmek adına şehre gelen turistlerin sıklıkla ziyaret edildiği yerlerin başında gelmektedir.

Ümit Burnu: 1860 yılında yapılmış deniz fenerinin yer aldığı Ümit Burnu, Cape Town ziyaretlerinin olmazsa olmaz uğrak yerlerinden biridir. 1 saat kadar süre bir araç yolculuğu ile ulaşılan bölge, tüm zahmetlere değer bir güzellik ile ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Robben Adası: Nelson Mandela’nın tutuklu olarak kaldığı yer olarak ünlenmiştir. Burası da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Bir Cevap Yazın