Buzdolabı alırken nelere dikkat edilmelidir?

Evimizin vazgeçilemez eşyalarından biridir buzdolabını alırken dikkat edilmesi gereken bir çok özellik bulunmaktadır. Teknolojinin gösterdiği gelişme sayesinde insanları daha çok seçenek beklemektedir.
buzdolabı
Teknolojini gelişmesiyle farklı özelliklere sahip olan buzdolabı üretimi farklı tarzlarda yenilenmiştir. Ömrünün sonuna gelmiş olan bir buzdolabının bozulmasını beklemek yerine değiştirmek çoğu zaman daha avantajlı olmaktadır. Yeni bir buzdolabı alınacağı zaman istenilen özelliklere sahip olan, ihtiyaca uygun ölçülerde ve mutfağa uyabilecek model araştırılmalı ve bilhassa en az elektrik tüketen buzdolabı seçilmelidir. Bu konuda araştırma yapanlar A, A+, A++, gibi seçeneklerini görürler. Alınacak bir buzdolabının enerji tasarruflu en az A++ olmasıdır. Bu sayede elektrikten de ciddi anlamda tasarruf edilmiş olur. Elektrik tüketimi genel olarak buzdolabı kapaklarında belirtilir. Bu hususu gözden kaçırmamak gerekir.

Ayrıca renkte yine önemli konulardan birisidir. Alacağınız buzdolabı rengi mutfağınızla uyum içinde olmalıdır. Beyaz renkteki buzdolapları diğerlerine göre fiyat olarak daha uygundur. Ekonomik düşünenler için beyaz buzdolapları daha uygun olacaktır.

Buzdolaplarının en verimli şekilde kullanılmasında düzenli bakım çok önemlidir. Düzenli bakımın yapılması buzdolabı için olmazsa olmazdır. Düzenli bakım sayesinde buzdolabının çalışma ömrü daha çok uzayacaktır.
Doğru ölçüye sahip geniş buzdolapları küçük olanlara göre daha fazla enerji kullanacağı için yalnızca ihtiyaç kadar büyüklükte bir buzdolabı seçmek daha yararlı olacaktır. Bir ya da iki kapı daha fazla uzun soğutma tüpleri ve daha geniş kompresörlere ihtiyaç olacağından dolayı birden fazla kapılı modeller genel olarak daha fazla enerji kullanımına neden olacaktır. Üst ve alt derin dondurucular üst ve alt dizaynlı modeller yan yana olanlara göre daha çok verimlidirler. Bunun nedeni ise izole edilecek alanın daha az olmasıdır.

El ile ayarlanabilir özellikte olan buzdolapları daha verimlidir. 1/4 inç kalınlığında bir buzun oluşması verimin azalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı otomatik defrostlar daha kullanışlıdır. Eğer otomatik ya da yarı otomatik model tercih edilecekse sıcak gazlı olan çeşitler tercih edilmelidir. Verimi böylece daha yüksek olacaktır. Bir çok buzdolabının arkasında ünitenin elektrik aksamı ile ilgili bilgi veren küçük bir etiket ya da enerji etiketi bulunmaktadır. Aynı ölçü ve benzer özellikteki buzdolapları için daha küçük sayılar daha verimli buzdolapları anlamını taşımaktadır.

Bir buzdolabı eve getirildiğinde mutlaka iyi bir yere yerleştirilmelidir. Serpantnli buzdolaplarının arkasında duvar ile en az 10 cm mesafe olması gerekmektedir. Buzdolabı mutlaka fırın ve diğer ısı kaynaklarından uzak tutulmalıdır. Koruyucuların kalınlığı artıkça buzdolabının içindekileri serin tutabilmesi için daha fazla çalışması gerekmektedir. Buzdolabına koyulacak olan gıdaları, buzdolabındaki paketleri çıkarmak daha doğru olacaktır.

Buzdolabı alırken marka da diğer bütün ev eşyalarında olduğu gibi büyük önem taşımaktadır. Bazı markaların servis ağı oldukça geniş iken bazılarının ise oldukça dardır. Servis ağı geniş olan bir markayı tercih etmek büyük avantaj sağlamaktadır.

Özellikle kalabalık aileler için hacim çok önemlidir. Soğutucu kısmının geniş olmasına ihtiyaç duyanlar bu özelliği mutlaka aramalıdır. Özellikle kırsal kesimde büyük hacme daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.
Buzdolabının nofrost mu yoksa derin dorucu mu olduğuna bakılmalıdır. Nofrostlarda buzlanma söz konusu değildir. Bu yüzden çok daha kullanışlıdır.

Bir diğer önemli husus garanti belgesine bakılmalı. Kaç yıl ve hangi arızalara garanti verildiğine dikkatlice bakılmalıdır. Özellikle elektrik gidip gelmelerinden fazla etkilenme durumu olan yerlerde garanti kapsamları büyük önem taşımaktadır. Çünkü çoğu marka bu tip arızaları kapsam dışında tutmaktadır. Ya da firma ek ücret alarak bunu da garanti altına alabilmektedir.

Bir Cevap Yazın