Liposuction işlemi nedir?

Güzellik, İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar bıkmak usanmadan peşinden koştuğu bir değerdir. Bugün, güzellik kişilerin konumunu, hayat tarzını, psikolojisini şekillendiren bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar bu noktada liposuction yani yağ aldırma yöntemine başvurmaktadırlar.
lipotucsion
Hazır gıdanın, hareketsiz yaşam ve stresin hayatımızın her alanına hükmettiği1980’li yıllardan bu yana fazla kilolar büyük bir sorun olmuştur. 1980’li yıllardan bu yana sağlıklı beslenme ve egzersizi alışkanlık haline getiremeyen ve ayrıca estetik kaygısı fazla olan insanlar liposuction ile çözüm aramaktadırlar.

İnsan vücudundaki cilt altı yağ dokusu her bölgede eşit oranda değildir. Hormonal ve genetik nedenlere bağlı olarak oranlarda değişiklikler söz konusu olmaktadır. Normal veya normalin üzerinde kiloya sahip olan ancak bölgesel yağlanma sorunu olan hastalarda liposuction en iyi sonucu vermektedir. Bilhassa kadınlarda inatçı hale gelen karın yağları, basen bölgesi, bacaklar ve kalça bölgelerinde, erkeklerde ise daha çok göbek ve bel bölgesinde tercih edilmektedir.

Liposuction, cilt altında biriken yağların bir kanül ve güçlü vakum sistemi kullanılarak uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem, aynı zamanda güzelliğin ortaya çıkarılmasını sağlayan son derece dikkatle uğraşmayı gerektiren bir işlemdir. Bu işlemi yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. İşlemin mükemmelliğini maksimum hızda ya da maksimum miktarda yapılması asla belirlemez. Mükemmellik ancak ve ancak işlemin güvenli olması, hasta konforu, gösterilen özen hasta mutluluğu ile ölçülebilir. Bu işlem, yalnızca bir plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır. Bu konuda uzman hekimin tecrübesi başarıda büyük rol oynamaktadır.

Liposuction, hastanın kalıcı haldeki bölgesel yağlarından kurtulmasına yönelik bir girişim olarak nitelendirilmektedir. Vücudun hemen hemen er bölgesine uygulanabilen son derece güvenli bir işlem olan liposuction, egzersiz ve diyete karşı direnç gösteren fazla yağlardan kurtulmak için en uygun yöntem olarak sık sık kullanılmaktadır.

Liposuction, uygulamasında kullanılmakta olan mikrokanüllerin ince olması ve cilt altına verilen sıvı miktarının emilenden çok fazla olması sonucun izsiz olmasını sağlamaktadır. Yağın birikmiş olduğu bölgeye uygulanan anestezik solüsyon ile yağ kitlesi akışkan hale getirilir ve emilimin daha homojen olması sağlanır.
Liposuction daha çok şu durumlarda uygulanmaktadır:
1. Boyuna göre normal kiloda olan erişkinlerde, bölgesel şekil bozukluğuna neden olan yağ birikimlerini (kalça yanları, göbek, diz içleri ve erkeklerde böğür bölgesi gibi) yok etmek
2. Erkeklerde görülen jinekomasti adı verilen meme büyümesini tedavi etmek
3. Boyun germe, karın germe ve meme küçültme ameliyatlarında bölgenin daha iyi şekillendirilmesini sağlamak
Liposuction bir zayıflama yöntemi değildir. Girişim spor ve diyetle incelemeyen bölgedeki fazlalıkların alınması ve şekillendirilmesi işlemi olarak görmek gerekir. İdeal hasta adayları daha çok fazla kilosu olmayan ve deri elastikiyeti iyi olan hastalardır. Bunun dışında kilolu hastalara da uygulanabilen bu işlem kilo vermeye yönelik değil vücudun daha biçimli bir görünüme kavuşmasını sağlamaya yönelik olarak uygulanmaktadır.
Liposuction ile kilo verme işlemi söz konusu değildir. Sık sık kilo alıp verenler, doğum yapan kadınlar ve orta yaş üzerindeki insanlarda, bölgesel yağlanmaya eşlik eden deri ve karın duvarı sarkmasını toplama işleminde uygulanmaz.
Liposuction genel olarak karın ve bel çevresi, kalçalar, uyluk iç ve dış yanı, dizlerin birbirlerine bakan yüzleri, boyun, üst kol, memelerde uygulanmaktadır.
Liposuction, genel sağlık sorunu (kalp, şeker hastalığı ve diğer kronik hastalıklar) olmayan, normale yakın kilodaki genç hastalara yapıldığında, riskli ameliyatlar grubuna alınmaz.

Liposuction operasyonu sonrası gözle görülür sonuçlar elde edilmektedir. Hasta Uzman doktor muayenesi sonrasında belirlenen bölgelerin inceldiğini ve şekillendiğini hemen görebilir ve fark edebilir. Ancak 3.ayın sonunda tam sonucun ortaya çıkması beklenir. Liposuction işlemi sonrasında normal hayata hemen dönülmektedir.

Operasyon tarihini takip eden 15 gün gece-gündüz, diğer 15 gün hastanın isteğine bağlı olarak gece veya gündüz korse giymesi zorunludur. Liposuction operasyon sonrası minimal morluk ve şişlikler normaldir.

Bir Cevap Yazın