Butik otel nedir?

Her yıl yaz aylarının yaklaşmasıyla tatilcilerin turizm acentelerinde adını duyduğu butik oteller, son yıllarda turizm sektörünün yükselen yıldızı haline gelerek birçok tatilcinin ilk tercihi haline dönüşmüştür. Çoğu insan butik otellerin belirli bir konsepte göre düzenlenmiş ve doğa ile iç içe mekanları kast eden genel bir deyim olduğunu düşünse de aslında butik oteller, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlenmiş bazı kıstaslar çerçevesinde hizmet vermek zorundadır. Yani bir başka değişle tatil için seçilen otelin bir “butik otel” olabilmesi için bakanlık tarafından istenen bir takım şartları sağlamış olması gerekir.

Butik otellerin göze çarpan ilk özelliği; mimari ve dekorasyon açısından özgün bir tasarıma sahip olması ve böylece insanlara başka bir yerde yaşayamayacakları farklı deneyimler sunmasıdır. Her butik otelin kendine has bir mimari ve dekoratif tasarımı olması gerektiği gibi, otel içerisinde kullanılan malzemelerin de hem özgün hem de kaliteli olması gerekir. Otelcilik sektöründe belirli bir bilgi birikime sahip olan profesyoneller tarafından hizmet verilen butik oteller, “kişiye özel” hizmet anlayışını benimsemiş işletmelerdir.

Butik otellerde en az 10 oda olması gerektiği gibi, müşterilere sağlanan standartların en üst seviyede olması da beklenir. Bu nedenle butik otellerin tamamında “5 yıldızlı bir otelin” sahip olduğu tüm üst düzey standartların mevcut olması istenmektedir. Modern ya da antika dekorasyon öğelerinden oluşan salonları, konforlu ve kaliteli odaları, oturma ve kahvaltı salonları gibi hizmetlerin de büyük önem taşıdığı butik otellerin hizmet kalitesinin en üst düzeyde olması gerekir. Butik oteller tıpkı 5 yıldızlı otellerin sunduğu üst standartlardaki hizmetleri sağlıyor olsa da, bu hizmetleri genele göre değil kişiye özel bir şekilde sunmaktadır.

Tüm otellerde kalitenin en önemli göstergelerinden biri olan mutfak, butik oteller için de büyük önemi olan bölümlerdir. Butik otellerdeki farklı kültür mutfaklarına ait seçkin örneklerin hazırlandığı alakart lokantaların kalitesi, büyük oranda otelin kalitesinin de belirlenmesini sağlayacaktır. Klima ve oda servisi gibi günümüzde standart hizmetlerin tamamının bulunduğu butik otellerde, oda servisinin de 24 saat kesintisiz bir şekilde verilmesi gerekir. 5 yıldızlı otellerin tamamında olduğu gibi butik otellerde de günlük gazete servisi, çamaşır yakıma ve kuru temizleme, otopark gibi hizmetlerin standart olarak sunulması şarttır.

Bir Cevap Yazın