Burun estetiği için ameliyat öncesi değerlendirme nasıl olur?

estetikBurun yapısının cerrahi olarak, estetik bir şekilde yeniden şekillendirilmesi yani burun estetiği ameliyatı son yıllarda oldukça fazla rağbet gören estetik operasyonlardan birisidir. Bu ameliyat burun yapısını küçültebilir, büyütebilir, burunda olan eğrilikleri giderir, burun ucunda şekil değişimleri yapabilir, burun ucunu kaldırabilir, dudak ve burun arasındaki açı düzeltilebilir, burun yapısı yüze uyumlu hale getirilir. Gerekiyorsa burunda olan solunumu güçleştiren yapısal bozukluklar da giderilebilir. Estetik yapı ile fonksiyonların düzeltilmesi aynı ameliyatta yapılabilir.

Burun estetiği ameliyatı kimler tarafından yapılmalıdır?

Bu ameliyatlar plastik ve rekonstrüktif cerrahi ve kulak burun boğaz doktorları tarafından yapılmaktadır. Fakat bu konuda branş ve doktor seçiminde, ameliyatın amacına uygun olacak şekilde tercih yapılmalıdır. Vücudu estetik olarak değerlendirmeye alabilen, estetik algılaması gelişkin olan plastik cerrahlar seçimde daha üstün tutulmalıdır.

Burun estetiği ameliyatından önceki değerlendirme nasıl olmalıdır?

Geçmişte burun ucunda daha fazla kalkıklık, burun sırtında daha fazla kavis olan bir burun tercihi varken, günümüzde ameliyat edildiği belli olmayan, yüzde doğal görünümde olacak bir burun hedeflenir. Ameliyattan önce kişinin en az 6 farklı açıdan dijital fotoğrafları çekilmektedir. Bunlar bilgisayar programında değerlendirilerek, hastanın beklentileri, burunda mevcut durum ve değiştirilecek alanlar ile yüze sağlayacağı uyum değerlendirmeye alınır. Oluşturulacak burun ile çene ucunun orantısı mutlaka değerlendirilmelidir. Hastada gerektiği zaman çene ucunun öne doğru çıkarılması estetik açıdan daha iyi sonuçlar alınmasına neden olur. Geçmişte protezle yapılan işlem, şimdilerde kişinin kendi dokusuyla hazırlanan özel doku karışımıyla oldukça başarılı şekilde yapılmaktadır.

Burun estetiği ameliyatında kullanılan anestezi türleri

Yapılacak ameliyat hastaya uygulanacak sedasyonla birlikte lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir. Fakat hastanın ameliyat sırasında olan sesleri duymaması ve cerrahın ameliyatta daha iyi konsantre olmasına yardımcı olmak için, genel anestezi tercih edilebilir.

Burun estetiği ameliyatı

Yapılan ameliyat genellikle işlemlere bağlı olarak 1-2 saatte tamamlanır. Çünkü uygulanan her ameliyatta standart işlemler yapılmamakta ve işlem süresi uzamaktadır. Burun deliklerinden yapılan kesiyle, burun sırtı ile içindeki yapıda olan fazlalıklar çıkarılır. Gerektiğinde kemiklere işlem yapılarak, kemik çatı daraltılabilir. Burundan çıkarılan dokular bazı durumlarda, burunda başka alanların eksiğine düzeltmek amacıyla kullanılır. Burun içindeki eğrilikler ve burun ucunda gereken düzeltmeler yapılır. Bunlar tamamlandıktan sonra, gerekiyorsa burun içine tampon yerleştirilir. Burun sırtı için alçı atel yapıldıktan sonra ameliyat tamamlanır.

Burun estetiği ameliyatından sonra

Ameliyattan sonra hastada herhangi bir sorun yoksa yaklaşık 4 saat sonra hastaneden taburcu edilebilir. Hastalar ameliyat sonrasında yatarak geçirecekleri bir iyileşmeye ihtiyaç duymazlar. Hemen ayağa kalkarak, ağır olmayan işlerini bile yapabilirler. Burunda birkaç gün sürecek hafif sızıntılar olabilir. Hastalarda fazla ağrı olmayacağından, sadece basit ağrı kesicileri kullanmak yeterli gelir. Ameliyattan sonra 2 gün boyunca burun çevresi ve yüzde şişkinlik olur, daha sonra giderek azalır. Bu etkinin azalması için yüksek yastıkta yatılması uygun olur. Gözaltında oluşan morluklar birkaç günde etkisini yitirir ve 10 gün içinde kaybolmaya başlar. Ameliyatta tampon kullanıldıysa, 2-3 gün içinde çıkarılır. Burun sırtına konulan alçı 7-10 gün kadar kalabilir. Bu süreçten sonra burunda daha hızlı iyileşme görülür. Ancak burnun tam olarak iyileşmesi 6 ay ile 1 yıl arasında olur. Ameliyat sonrasında oluşabilecek kanama ve enfeksiyon riski oldukça düşüktür. Bunun için hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastada görünürde fazla yara izi oluşmaz. Düşük oranda deformite olursa, ikinci bir operasyona gerek duyulabilir. Ancak bu operasyon daha kolay şekilde yapılır. Hastalar ağır egzersizlerden bir süre kaçınmalı, belli süre gözlük takmamalı ve güneşten kendilerini sakınmalıdır.

Bir Cevap Yazın