Seboreik egzama nedir?

seboreikSeboreik egzama halk arasında yağlı egzama olarak ta bilinen bir cilt rahatsızlığıdır. Toplum içinde en fazla bebekleri, yaşlı ve orta yaşlı kişileri etkisi altına alır. Saç derisinde, göz kapakları, kaşlar, göğüs ortasında ve kulaklarda kırmızı pullu bir döküntüyle karakterize olmuştur. Bundan başka kalçalar, göğüs altları, koltuk altları ve kasıklarda etkili olabilir. Özellikle beyaz tenli olan kişilerde cildin yağ salgılaması nedeniyle daha sık görülür. Saçlarda kepeklenmeyle birlikte gelişim gösterebilir. Bu tür egzama mutlaka ilaçla tedavi altına alınmalıdır. Tedavi uygulanmazsa, hastada ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Seboreik egzama türleri

Bu rahatsızlık akut seboreik egzama ile kronik seboreik egzama olarak iki farklı şekilde gelişebilir. Akut rahatsızlık 1-6 hafta etkili olur, kronik olan ise 6 haftadan daha uzun süre etkilidir. Bu rahatsızlıkların belirtileri, sebepleri ve tedavi yolları farklı şekillerde olur.

Seboreik egzama sebepleri nelerdir?

Bu rahatsızlığın farklı sebepleri olabilir. Kepeklenmeyle saçlı deride kırmızılık olmadan gelişen bir sorundur. Sebore ciltte aşırı derecede yağ salgılanmasıdır. Bu sebeplere bağlı seboreik egzama oluşabilir. Bunlar engellendiği zaman hastalığın gelişmesi de engellenebilir. Bebeklerde seboreik egzamanın neden geliştiği çoğunlukla belirlenemez. Nadir olarak bir çeşit mantar tespit edilse bile, yağlı ciltleri olanlarda ve bölgelerde görüldüğünden, mantarın neden olarak değerlendirilmesine engel olmaktadır. Orta yaş ve yaşlılarda ise, sebep olarak genellikle mantar belirlenir. Bu yüzden tedavi mantara yönelik yapılır. Bitkisel ürün tercih edildiğinde, mantara etkili olan tek ürün çay ağacı yağı olur. Bunun dışında stres, uyku bozukluğu ve aşırı yorgunluk gibi etkenler seboreik egzamaya sebep olabilir.

Seboreik egzama belirtileri nedir?

Bu belirtiler diğer egzama türleriyle benzerlik göstermektedir. Fakat bu egzamada kepeklenme daha belirgindir. Bu egzama diğerlerine göre daha yavaş bir seyir izler. Rahatsızlıkta ilk belirti kaşıntı ve kızarıklıkla kendini gösterir. Kızarıklıkla birlikte kepeklenme de etkili olmaktadır. Saçlarda ise yoğun bir kepeklenme olur. Bazı hastalarda ciltte rahatsızlık veren derecede nemlenme ve yağlanma oluşur. Sebebi belirlenmese de, hastalarda % 70 oranında mantar türü tespit edilmesiyle, hastalığa bir çeşit mantarın sebep olduğu ya da mantarın etkisiyle alevlendiği düşünülür. Belirtiler egzamanın bulunduğu bölgeye göre farklı şekilde oluşur.

  • Saçlı deride oluşan kepeklenme ciltte pullanma gibi etki yapar.
  • Saçlı deride ve diğer alanlarda cilt nemli olur.
  • Kızarıklık belirtisi her alanda etkili olur
  • Yağlı bölgeleri etkilerse, aşırı yağlanma etkisi olur
  • Kızarıklıkla beraber kaşıntı oluşur.
  • Tahrişten ya da hastalık yüzünden ciltte küçük akneler oluşur
  • Nemlilik fazla olursa, ciltte sarı akıntı şeklinde birikim olur

Rahatsızlıkta alevlenme döneminde yakınmalarda artış, yapılan tedaviyle geriler. Döngü bu şekilde devam eder.

Seboreik egzama teşhisi nasıl yapılır?

Hastanın muayenesi yapıldığında, kesin olarak teşhis konulabilir. Hastalıkta en belirgin özellik kepek olmasına rağmen, saç cildinde kepeklenme yaygın olduğundan ve bu sorunun az bir bölümü seboreik egzamadan kaynaklanması nedeniyle biraz yanılma olabilir. Hastalığın ayırıcı tanısı kepeklenmenin büyük parçalar şeklinde ve şiddetli olmasıyla konulabilir. Ciltte kızarıklığın olması ve bunun gözle rahatça görülmesi gerekir. Kıl bulunmayan yerde ciddi derecede kozmetik sorun teşkil eder. Ayrıca hastalarda kaşıntı, ıslaklık hissi ve kabarıklık etkisi de teşhisi doğrular. Muayeneyle tanı konulmasına rağmen, mantarın tespit edilmesi için, mantar tahlili yapılır.

Seboreik egzama tedavisi

Hastalığın tedavisi yakınmaların şiddetine uygun ilaçların kullanılmasıyla olur. Selenyum, ketokanazol ve çinko içerinde şampuanlar ve kortizonlu kremler kullanılır. Şiddetli yakınmalar olursa, selenyum sülfit, kortizonlu katran ve salisilik asit içeriğinde şampuan ve kremler kullanılır. Ayrıca bitkisel içerikli ürünlerde yardımcı olabilir. Meyan kökü içerikli ürünlerde seboreik egzama tedavisinde etkilidir.

Bir Cevap Yazın