Brunch nedir?

brunchModern hayat, zamana olan ihtiyacın arttığı, hayata karşı yarışın hızlandığı, temposu yüksek bir stile bürünmüş durumdadır. Bu stil, yaşama dair bazı ritüellerin de değişime uğramasına, yeni çeşitlere bürünmesine yol açmaktadır. Bu değişimlerden biri de yeme içme stillerinde gerçekleşmiştir. Özellikle Pazar günlerinin kahvaltı tanımı,  “brunch” ile yer değiştirmiştir.

İngilizce kahvaltı anlamına gelen “breakfast” kelimesi ile “öğle yemeği” anlamına gelen “lunch” kelimesinin birleşimi olan brunch, adından da anlaşılacağı üzere bir nevi “geç kahvaltı” şeklinde, hem saati hem de içeriği itibarıyla sabah kahvaltısı ile öğle yemeğinin birleşiminden ibaret modern dünyaya has yeni bir öğün olmuştur. Çalışan insanlar ve dolayısıyla aileleri ve yakın çevreleri için eskiye nazaran çok daha kıymetli hale gelen haftasonu tatillerinin en gözde saat dilimi olan Pazar sabahının adeta bitmemesi için dört elle sarılınan bruch vesilesi ve bahanesi ile ailelerin ve yakın çevrelerin katılımında keyifli bir şekilde saatlerce zaman geçirmek ihtiyaç halini almıştır.

Brunch, yeme içme sektörünün en gözde hizmeti şeklinde birçok çeşide ve içeriğe büründürülmüştür. Her bütçeye uygun farklı şekillerde sunulan brunch türleri mevcuttur. Açık büfe şeklinde hazırlanan menü, fiks bir fiyat ile tüketicilerin hizmetine sunulmakta, açık büfeden istenildiği kadar yararlanılması söz konusu olmaktadır. Bu şekildeki bir ortam, amaç Pazar kahvaltılarını daha keyfli hale getirmek olan tüketicilerin de kendilerini ev ortamında hissettiği samimi ve keyifli saatlerin hazırlayıcısı olmaktadır.

Maddiyatı öne çıkaran, kişileri maddi değerlere önem vermeye iten birçok yönlendiricinin yer aldığı modern çağda; maneviyatın önemini unutturmamak adına geliştirilen, ilişkileri öne çıkarıp manevi değerli vurgulayan her tercih büyük öneme sahiptir. Brunch da bu anlamda kişilere yardımcı olan, stresli yaşamlara karşı tampon görevi gören keyifli bir tercih teşkil etmektedir.

Bir Cevap Yazın