Bruma kimdir?

bruma-kimdirGalatasaray‘ın sezon başında Sporting Lizbon’dan 10 milyon Euro’luk bedelle transfer ettiği Bruma kimdir? Bruma’nın hayatına daha yakından girelim ve genç oyuncunun hiç bilinmeyen özelliklerini paylaşalım.

Gümüş ayakkabı kazandı
Yaz aylarında Türkiye’de büyük heyecana sahne olan U20 Dünya Kupası’nda Portekiz Milli Takımı ile yıldızını parlatan Bruma atmış olduğu şık gollerin yanı sıra, kendine güvenen oyun yapısı ve müthiş çalımları ile birçok Avrupa kulübünün dikkatini çekmeyi başardı. Turnuva sonunda Fransız Paul Pogba, altın ayakkabı ile ödüllendirilirken, Bruma gümüş ayakkabının sahibi oldu. Bruma’nın Türkiye hikayesi işte bu noktadan sonra başlıyordu. Ülkenin en büyük kulüplerinden olan Galatasaray, genç oyuncu için uzun pazarlıklar sonunda Sporting kulübü ile anlaşmaya vardı.

Bruma’yı öne çıkaran yetenekleri

  •  Zaman zaman durdurulması çok güç dripling yeteneği
  • Topla birlikte hızlı koşma özelliği
  • Rakip savunma arasına yapılan tehlikeli koşular
  • Birebir adam geçme yeteneği
  • Sağ ve sol kanatta oynayabilme özelliği
  • Harika yıldız potansiyeli

Yeni Ronaldo: Bruma
Geleceğin Cristiano Ronaldo’su olarak lanse edilen Bruma, Portekiz spor medyasının çok yakından takip ettiği bir isim. Fenerbahçe’de oynayan Raul Meireles ve Bruno Alves’ten çok genç yıldızın gelişimini takip eden Portekiz medyası ondan çok umutlu. Öyle ki Portekiz A Milli Takımı Teknik Direktörü Paulo Bento, onu ilk kez A takım aday kadrosuna çağırdı. Bento’nun Bruma’ya bu denli güven duyması ve üst düzey arenada şans vermesi, oyuncunun ilerki dönemdeki yeteneklerinin gelişimi için büyük bir şans kapısını da aralıyor.

bruma-fatih-terim

Fatih Terim’den Bruma’ya babalık
Roberto Mancini göreve gelmeden önce takımı üst üste iki şampiyon yapan deneyimli teknik adam Fatih Terim, Bruma’nın transferinin gerçekleşmesi için en çok isteyenlerdendi. Kadroda bulunan yabancı oyuncuların bir türlü istenilen seviyeye gelememesi ve kanatlardaki perspektif oyun kıtlığı Bruma’nın gelişi ile biraz olsun çözülebilirdi. Fatih Terim Bruma’nın transferi sonuçlandığında oyuncuyu çok saıcak bir şekilde bizzat Florya’da karşıladı. Medyada çıkan haberlere göre tecrübeli teknik adamın Bruma’yı oğlu gibi gördüğü hatta teknik adamlıktan çok babalık yaptığı bile uzunca bir süre yazıldı.

10 milyon Euro’luk yatırım tehlikede
Bir teknik adamın bu denli duyarlı oluşu, genç oyuncuların gelişimine büyük katkı sağlayacaktır. Ancak Bruma’nın Ziraat Türkiye Kupası’nda Tokatspor karşısında büyük sakatlık yaşaması yeteneklerini geliştirmesinde onu zorlayabilir. Sakatlığı nedeniyle, sezonu kapayan genç oyuncu sezon sonuna kadar kadroda yabancı kontenjanını boşaltmak için Galatasaray tarafından Gaziantespor’a kiralandı. Takımın başına Roberto Mancini’nin gelişinden bu yana ilk 11’e hasret kalan genç oyuncu Ziraat Türkiye Kupası maçlarında kendisine şans bulmaktaydı. Ancak son kupa maçında yaşadığı sakatlık Galatasaray’ın büyük yatırımını biraz olsun sıkıntıya soktu. 10 milyon Euro’luk sansasyonel transferin sezonu kapatmış oluşu, Mancini dahil kimsenin planlarında yoktu.

bruma-kimdir-hayati

Bruma’yı nasıl bir gelecek bekliyor?
Galatasaray’ın geleceği olarak kadroya dahil edilen Bruma’nın sakatlık yaşamadan önce bir başka takıma tecrübe kazanması için kiralanması gündemi bir hayli meşgul etmişti. Bruma’ya talip olan takımlar arasında İtalya Serie A’da mücadele veren Genoa’nın bir adım önde olduğu İtalyan gazeteciler tarafından sıklıkla haberleştirilmişti. Oyunun yaşamış olduğu bu talihsiz sakatlık fizik gücünün yanında yeteneklerinin gelişmesine de büyük zarar verecektir. Teknik direktör Mancini’nin fizik gücünü yeterli bulmadığı Bruma’ya tedavi süresince sıkı bir çalışma programı uygulanacağı düşünülüyor.

Bir Cevap Yazın