Apandisit nerede bulunur?

apandisit-nerede-bulunurİnsan vücudu sayısız işleve sahip bir sürü organ, kanal, dokulardan oluşan kompleks bir sistemdir. İçerisinde barınan her organ, kendine has bir misyona sahiptir. Örneğin kalp, görevi bellidir, yaşamamız, hayatımızı idame ettirebilmemiz için onun ideal ritminde atması gerekmektedir. Örneğin akciğer, nefes alışverişimizde, temiz havayı içimize çekmemizde olmazsa olmaz noktadır. Bunların tıbbın kanıtladığı ve hepimizin bu gerçekliklere onay verdiğimiz maddelerdir. Bunun yanında, henüz tıp profesör ve bilim adamlarının da çözemediği bazı organlarımız da mevcuttur apandisit gibi. Peki, nedir apandisit ve nerede bulunur?

Apandisitin hangi işlevlere yaradığı sorusu, yapılan tüm araştırmalara rağmen henüz yanıt bulamamıştır. Bu belirsizliğin dışında, apandisitin patlaması terimi hepimizin kulaklarına çalınmıştır bir yerlerden. Apandisit kalın bağırsağın başladığı yerde bulunur, tüpe benzemektedir. Karnın sağ alt bölgesinde bulunmaktadır. Apandisitte meydana gelen herhangi bir sıkıntıyı da bu bölgede oluşacak olan ağrıdan anlarız. Bu ağrı karın da başlar, sağ kasık ağrır, göbek çevresinin sağ tarafına yayılır, sağ baldıra atlar. Bu belirtilerin yanında mide bulantısı, ateş, kabızlık da rahatsızlığının kendini gösterdiği bazı durumlardır.  Ancak vücudumuzda bu ibarelerin olduğu her zaman apandisitten şüphelenmeyeceğiz tabi ki. Bu rahatsızlığın başka ilgi çekici bilinmesi gereken detayı ise, karnın sağ tarafına yerleşen bu ağrının 6-12 saat içerisinde geçmemesidir, oraya saplanmasıdır.

Apandisit neden olur veya neden patlama noktasına gelir? Apandisit, kör bağırsakta oluşan akut iltihaptır. Kör bağırsak tıkandığı zaman, orada sıvı birikir, mikrop sayısı artar, iç basınç zirve yapar, salgıların şişmesiyle duvarın beslenmesi bozulur, enfeksiyon tüm duvara yayılır. İşte içeride olan bu reaksiyonlarda bizim dışarıda hissettiğimiz karın ağrısına sebep olur ve apandisit olduğunu bu şekilde anlarız. Apandisit patladığı zaman tüm karın duvarı sertleşir, tam vaktinde müdahale edilmezse iltihap delinir tüm karın içine yayılır, hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

Apandisit rahatsızlığından kendi çapımızda uzak durabilmek istiyorsak, bir nebzede olsa bize yardımı olacak adımlar; kabızlıktan uzak durmak, böbreklerimize iyi bakmak, idrar yollarımızı hastalıktan korumaya çalışmaktır. Bu adımlara dikkat ederek oluşabilecek rahatsızlıklara karşı bireysel bir tedbir alabilirsiniz. Vücudunuzun her zerresi değerlidir, o size emanettir, ona iyi bakın…

Bir Cevap Yazın