Umut Gündoğan kimdir?

umut-gundogan-kimdirGalatasaray‘ın devre arasında Bucaspor’dan transfer ettiği Umut Gündoğan kimdir? Umut Gündoğan’ın nasıl bir futbolcu olduğunu detaylıca anlatalım.

Spor Toto Süper Lig’de yabancı sınırının gelecek yıllardan itibaren düşürülmesi ihtimaline karşı özellikle İstanbul ekipleri yerli kaliteli genç isimlere yöneldi.  Bucaspor’dan Umut Gündoğan’ı transfer eden Galatasaray yerli rotasyonunda elini kuvvetlendirmek için Kayserispor’dan orta saha oyuncusu Salih Dursun’u da kadrosuna takviye etti.

Umut Gündoğan’ın soğuk Ankara macerası
19 Haziran 1990’da Belçika’nın başkenti Brüksel’de doğan Umut Gündoğan, alt yapı eğitimini ülkenin en kuvettli takımı Anderlecht’te aldı. Fuat Çapa’nın teknik adamlık kariyerinde ilk Ankara ziyaretinde beraberinde getirdiği geç oyuncu, deneyimli teknik adam ile Başkent ekibinin yollarının ayrılması sonucunda ortada kaldı. Arada Fethiyespor macerası olsa da sakatlıklardan dolayı pek fazla forma şansı bulamadı.  Ardından yetiştiği ülke Belçika’ya dönen Umut, istikrar yakalayınca iki sezon sonra PTT 1.Lig ekiplerinden Bucaspor’a transfer oldu.

Umut Gündoğan’ın olumlu yönleri
O dönemde Bucaspor’u çalıştıran Sait Karafırtınalar’ın orta sahadaki değişmez ismi olmayı başaran genç oyuncu, savunma ile hücum oyuncuları arasında sürekli işeyen bir dişlinin en önemli adamı oldu. Topla birlikte akıcı oyun tarzının yanı sıra top ayağındayken sağlıklı pas akışını sağlayabilmesi en önemli özelliğidir. Günümüz futbolunda maç seçen oyuncuların olduğunu düşünürsek Umut Gündoğan’ın en büyük artısı maç seçmekten öte, terinin son damlasına kadar mücadele etmesi diyebiliriz.

Umut Gündoğan’ın zayıf yönleri
Umut Gündoğan’ın zayıf yönü, fiziği diyebiliriz. Boyunun ortalaması düşük olmamasına karşın fizik gücü anlamında bazı sıkıntılar çektiğini 90 dakika içerisinde belli ediyor. Paslarının iyi olduğu kadar biraz daha derin top oynama yeteneğini geliştirmesi gerekiyor. Savunma arkasına sürekli koşu yapan Umut Bulut ve Burak Yılmaz gibi isimleri sürekli ara pasları ile beslemesi gerekecek. Bunların dışında şut oranında oldukça düşük bir yüzdeye sahip olan Umut Gündoğan, golü koklama ve şut tercihinde biraz daha sorumluluk almak zorunda kalacak.

umut-gundogan-kimdir-galatasaray

Umut Gündoğan Galatasaray’da başarılı olabilir mi?
Umut Gündoğan’ın Roberto Mancini gibi üst düzey bir teknik direktör oluşu, oyuncunun genç yaşı göz önünde bulundurulduğunda gelişim ve tecrübesine büyük katkı sağlayacaktır. Bir alt lig olan PTT 1. Lig’de daha çok mücadeleci oyun ile ayakta kalan takımlar zirveye oynarken bu durum Süper Lig için daha geniş kapsamlı işliyor. Umut Gündoğan’un Galatasaray’da başarılı olabilmesi için fizik gücünü diri tutmasının yanında daha fazla sorumluluk alarak yeteneklerini aksatmadan geliştirmesi gerekiyor. Umut için Galatasaray 4.5 yıllık bir sözleşme ile uzun vadede bir yatırım planlarken, oyuncunun kendine bakması ve öz güvenini yükseltmesi halinde, İstanbul temsilcisinde uzun yıllar forma giyebilecek potansiyele sahip olduğunu net bir şekilde söyleyebiliriz.

Bir Cevap Yazın