Boya göre kilo neden önemli?

kiloBoya göre kilo oranı kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi için, boyuna orantılı olan kilo değeridir. Sağlıklı kilo demek insanların yaşamını bile uzatacak kadar önemli bir etkendir. Bunun için yapılan bilimsel araştırmalarda insanın bir kilo bile vermesinin ömrünü 3-4 ay kadar uzatacağı tespit edilmiştir. Boya göre kilo değerini gösteren tablolar vardır. Bunlara uygun şekilde olması gereken kilo oranı belirlenmeli ve bu değere uymaya çalışılmalıdır. Boyunuzun değerine göre kilonuz az ya da çoksa, şok diyetler yaparak kısa sürede kilo vermek ya da kiloyu almak yerine, sağlıklı bir şekilde kilonuza gelmek ve uzun dönemde bunu korumanız gerekir. Bu sağlıklı yaşamınızın en önemli adımlarından biridir.

İnsanlar çoğunlukla yaşını ve boyunu baz alarak, kilosunu değerlendirmeyi ister. Kilosunun kendisi için uygun değerde olup olmadığını merak eder. Bu konuda hazırlanmış cetveller olduğu gibi, boya göre kilonun hesaplandığı farklı yöntemler bulunur. Bunu yapmak için bir insanın boyuna göre olması gereken kilosunun tespit edilmesinde önceden beri en çok kullanılan bir yol vardır.

Boya göre kilo nasıl belirlenir?

  • Kişinin ölçülen boyu 150’den çıkarılır.
  • Burada bulunmuş olan rakam dörde bölünüp, bu sayıya 100 ilave edilir.
  • Bulunan rakam boydan çıkarılıp, buradan elde edilen rakam kişinin boyuna göre ideal kilosunu verecektir.

Bu şekilde hesap edilmiş olan değerlere göre, kişinin sahip olduğu kilosu bunun % 10 fazlası ise, kişinin şişmanlık sınırına ulaştığını, % 10 eksik olan kilo ise bu kişinin zayıf olduğunu göstermektedir. Bu değerin kendisi ise, kişinin ideal kilosunu vermektedir. Kadınlar için bu değerler birkaç kilo daha düşük olmaktadır.

Boya göre kilonun örnek hesaplaması

  • Boyu 1,86 olan bir erkeğin ideal kilosunu bulmak için;
  • Önce 186 – 150 = 36 değeri bulunur.
  • Bunun dörde bölünmesi 9 sayısını verir.
  • Bulunan bu sayıya 100 eklenirse; 9 + 100 = 109 bulunur.
  • Bu değerden boyun çıkarılması ile 186 – 109 = 77 kg bulunur.

77 kg bu erkeğin ideal kilosudur. Bu belirlenen değerin % 10 fazlası yani 84 kg olması kişinin fazla kilosu olduğunu, % 10 daha az bir kiloda olması halinde kişinin zayıf olduğunu gösterir. Günümüzde kullanılan kişinin yaşına, boyuna, cinsiyeti ve vücut yapısına uygun olan ideal vücut ağırlığını verecek cetveller vardır. İdeal kilo kişinin yaşam tarzına ve vücut yapısıyla orantılı şekilde değişim gösterse de, bunun en kabaca hesabı boyun ve yaşın dikkate alınarak yapılan hesabıdır. Normal olarak kişilerin en fazla tolere edeceği kilo değeri, ideal olan kilosunun 5-10 kilo kadar fazlası olur. Şimdilerde günümüzde kabul edilmiş olan bir anlayışa göre, kişinin kendisini iyi hissettiği kilosu değil, olması gereken sağlığı açısından iyi olan ideal kilosu uygun kabul edilir. İnsanlara uzun ve sağlıklı bir yaşam sağlayacak olan ideal kilonun korunması oldukça önemlidir. Gerekiyorsa mutlaka boya göre kilo belirlenmeli ve diyetisyenin vereceği diyet eşliğinde, bu kiloya ulaşılması gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürmeniz dileğiyle..

Bir Cevap Yazın