Kiraz sapının faydaları nelerdir?

kiraz sapıKiraz çok lezzetli bir yaz meyvesi olmakla birlikte, içeriğinde barındırdığı vitaminler açısından da oldukça zengindir. Vücudun toksinlerden arınmasına, bunun yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan sulandırıcı olarak etki etme gibi mükemmel faydaları vardır. İnsan vücudunda olan faydaları sadece meyvenin kendisiyle sınırlı değil. Aynı zamanda kiraz sapının da oldukça mükemmel etkileri vardır. Kiraz sapı özellikle idrar söktürücü etkisiyle, insanların kilo vermesine yardımcı olmanın yanı sıra  insan sağlığı açısından pek çok faydaları vardır. Kiraz sapı zayıflamanın ötesinde, sürekli olarak tüketilmesi tavsiye edilen şifalı bir bitki olarak kabul edilmelidir.

Kiraz sapı ile hazırlanan çayın faydalı etkileri

  • Kilo vermekte yardımcı olan etkisi vardır
  • Romatizmal hastalıklara karşı etkili olur
  • Kanda toksinlerin atılmasına ve kanın temizlenmesine yardımcı olur
  • Cilt lekelerinde ve cilt kırışıklığına karşı doğal ve etkili bir bitkisel bir üründür
  • Soğuk kış aylarında sıkça bronşit rahatsızlığıyla karşılaşan kişilere kiraz sapı ile hazırlanan çay önerilir
  • Kiraz sapı çayı damar sertliği olan hastalara iyi gelir
  • Kiraz sapı çayı karaciğer dostu olan oldukça faydalı bir çaydır
  • Kiraz sapı ile hazırlanan çay zayıflamak isteyenlere tavsiye edilir
  • Kiraz sapı çayı vücutta meydana gelen taş ve kumların dışarı atılmasına yardımcı olur

Kiraz sapı çayıyla zayıflatır mı?

Kiraz sapı çayı vücut için detoks etkisi yapıp vücudu toksinlerden temizler ve arındırır. Kilo vermek için tüketilecek zayıflama çayları kişilere sadece yardımcı olarak tüketilmelidir. Bu bitkisel çaylar tek başına istenen etkiyi sağlamaz.

Kiraz sapı çayı hazırlanması

Kirazın çok lezzetli bir yaz meyvesi olduğunu hepimiz biliyoruz. Kiraz mevsimi geldiği zaman her evde kiraz tüketilir. Yaz aylarında tüketilen kirazın saplarının faydaları göz önüne alınarak, tüketilen kirazın saplarını da atmayıp bir kenarda toplayın. Bunları gölge bir yerde 3-4 gün bekleterek kurumasını sağlayın. Daha sonra kaynatılmış bir su bardağı suyun içerisine 10-12 tane kurutulmuş kiraz sapı ilave ederek, 5-6 dakika kadar demlenmesini sağlayın. Bunu zayıflamanıza yardımcı olacak şekilde tüketebilirsiniz. Düzenli şekilde gün içinde bu şekilde hazırlanan çayın 3-4 bardak içilmesi tavsiye edilir. Doğal ve sağlıklı bir zayıflama çayı olan kiraz sapıyla hazırlanmış çay, vücutta birikmiş olan ödemlerin atılmasına yardımcı olmakla birlikte, ayak şişliklerine karşı oldukça faydalı olur.

Bir Cevap Yazın